Konya ili Taşkent ilçesinin kırsal kalkınma potansiyelinin gzft analizi ile belirlenmesi
Determination of rural development potential of Konya city Taşkent location usi̇ng gzft analysis
  1. Tez No: 526869
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya İli Taşkent İlçesi'nin sosyal ve ekonomik yapısının belirlenmesi, kırsal kalkınma açısından ilçenin güçlü yönlerinin korunması, zayıf yönlerinin giderilmesi, gelişmesi için olabilecek fırsatların kullanılarak, güçlü yöne çevrilmesi ve kalkınmayı olumsuz etkileyecek tehditlerin ortaya konulması hedeflenmek suretiyle Konya İli Taşkent İlçesi'nin kırsal kalkınma potansiyelinin belirlenmesidir. Amaca ulaşmak içinde çalışmada GZFT (Güçlü, Zayıf, Fırsat, Tehdit) analizi uygulanmıştır. Çalışmada, birincil ve ikincil verilerden yararlanılmıştır. İlçedeki resmi kurumlar, muhtarlar ve halktan gayeli örnekleme yöntemine göre 83 kişi ile yüz yüze görüşmeye dayalı anket çalışması yapılmıştır. İlçenin genel GZFT analizinde çıkan sonuçlara göre ilçenin güçlü yönleri; ilçenin ulaşım ağının yenilenmesi, turizm amaçlı kıble kayası yaz evlerinin yapılması ve doğal su kaynaklarının varlığı olarak belirlenmiştir. İlçenin zayıf yönleri; tarımsal sanayi tesisi ve sanayi tesislerinin az olması ve konut yetersizliği olarak belirlenmiştir. İlçenin fırsatları; temiz bir hava ve bol oksijenli bir bölge olması ve Konya-Taşkent arasında köprülü yol çalışmasının yapımı olarak belirlenmiştir. Analize göre ilçeyi tehdit eden unsurlar ise; genel nüfusun ve özellikle genç nüfusun yıllar itibariyle azalması ve üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanmasında zorlukların yaşanması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the social and economic structure of Konya Province Taşkent District, to protect the strong aspects of the province in terms of rural development, to eliminate weaknesses, to use the opportunities for development, to turn into a strong direction and to put forth the threats that will negatively affect development Konya Province Taşkent District is to determine the rural development potential. In the study, primary and secondary data were used. A face-to-face interview-based survey study was conducted with 83 people according to the method of informal sampling from the official institutions, reeves and people in the district. According to the results of the general SWOT analysis of the province, the strengths of the village are; the renovation of the transportation network of the village, the construction of summer houses for tourism purposes, and the existence of natural water resources. Weak aspects of the district; agricultural industry facilities and industrial facilities are low and housing is inadequate. Opportunities of the Province; clean air and plenty of oxygen, and the construction of bridged road between Konya and Taşkent. According to the analysis, the elements threatening the school are; the decline in the general population and in particular the young population over the years, and the difficulties in marketing the agricultural products produced.