Yeni havada kararlı diboranların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characteristics of stabilized new diboranes in the air
- Tez No: 526873
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Aminodiboranlar, literatürde türevleri olan birçok bor bileşiğinin başlangıç bileşikleridir, fakat havada kararlılığı sınırlıdır. Bu nedenle, bu yeni sentez için, büyük dallı aminler seçilmiş ve yeni hava kararlı aminodiboranlar sentezlenmiştir .Yapılan çalışmada yeni üç adet diaril-diaminodiboran(4) türevi ve iki adet tetraaminodiboran(4) türevi sentezlenmiştir. Bu yeni türevlerin kimyasal yapıları 1H-, 13C- ve 11B-NMR spektrumları ve tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aminodiboranes are the starting compounds of many boron compounds, many of which are derivatives in the literature, but the air stability is limited. For this new synthesis, large branched amines were synthesized and new air-stabilized aminodiboranes were synthesized. Three new diaryl-diaminodiboran (4) derivatives and two tetraaminodiboran (4) derivatives were synthesized. The chemical structures of these new derivatives are clarified by 1H-, 13C- and 11B-NMR spectra and single crystal X-Ray diffraction method.