Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) konulu çalışmaların analizi
Investigations of some studies on self-compacting concrete
- Tez No: 526882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB); kendi ağırlığı ile yayılabilen, sık donatılıbölgelerden kolayca geçerek kalıbı dolduran, dökümünde vibrasyon ve sıkıştırmagerektirmeyen, ayrışma ve terleme gibi özelikler göstermeyen akıcı kıvamlı birbetondur. Bu tez kapsamında çalışmaya da konu oluşturan KYB'nin daha iyi anlaşılabilmesi ve bu amaçla KYB konusunda 2010-2017 yılları arasında yayınlanan çalışmaların analizi ile genel değişiminin belirlenmesi, kullanılan ideal malzeme oranlarının ve bu konudaki çalışmaların çeşitli değişkenlere bağlı olarak meta sentez ve istatiksel açıdan değişimlerininbelirlenmesi amaçlanmıştır. KYB üzerine yapılan yayınlarda 2014 yılından itibaren önemli bir artış olduğu, çalışmaya konu veri tabanında ülkeler bazında Türkiye'nin 30 yayınla 4. Sırada iken, Libya'nın bu konuda 2010-2017 yılları arasında henüz yayının olmadığı, Dergiler bazında yayın sayıları açısından“Construction and BuildingMaterials”dergisi 215 yayın ve her yıl artan sayı ile önemli bir yere sahip olduğu, agrega karışımında ise ince agrega (FA) kullanımının iri agregadan (CA) fazla olduğu, ideal FA ve CA oranlarının istatiksel olarak 0,47 ince ve 0,53 iri agrega olarak kullanıldığı ve maksimum ortalama basınç dayanımında ise 82,47 MPa olan dayanımlara ulaşılabildiği belirlenmiştir. İstatiksel sonuçlara göre KYB konusundaki çalışmalarda ideal su/bağlayıcı (w/b) oranının 0,30-40 arasında (0,33) olduğu, 50 MPa ve üstü dayanımlar elde etmek için 200 kg/m3'ten daha az su kullanıldığı, basınç dayanımları açısından değişkenler olmasına rağmen ortalama 55 MPa dayanımlara ve dahası 28 günde 80 MPa varan ve üzeri dayanımlara ulaşılan çalışmaların yapıldığı, akıcılık kıvamlarının belirlenmesinde en çok kullanılan yöntemlerinde sırasıyla çökme yayılma testi, L kutusu, V hunisi ve U kutusu deneyleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Self-Compacting Concrete (SCC) is a fluent concrete spreadable with its own weight, filling mold passing through well-equipped sections, non-requiring vibration and compression in casting, not showing properties such as decomposition and perspiration. In this thesis is aimed to understand better the SCC which is the subject of the study and to determine the general change with the analysis of the studies published between years 2010-2017 and the meta- synthesis and the statistical changes of the ideal material ratios and the related variables intended. It has been identified that there has been a significant increase in SCC publications since 2014, while Turkey is 4th in the database subject matter within countries, Libya has not published this issue in 2010-2017 yet, in terms of number of publications“Construction and Building Materials”magazine has an important place with 215 publications and increasing number every year, the use of fine aggregate (FA) is larger than coarse aggregate (CA) in aggregate mixture, the ideal FA and CA rates were statistically used as 0.47 thin and 0.53 coarse aggregates and maximum strengths of 82,47 MP are obtained. According to the statistical results, it was found that the ideal water / binder (w / b) ratio was 0.30-40 (0,33) and less than 200 kg / m3 was used to obtain 50 MP and higher compressive strengths, the L-box, the V-funnel and the U-box experiments were found to be the most commonly used methods in determining the fluency consistency, with the mean values of 55 MP, and even more, up to 80 MP in 28 days.