Hardened properties of self-compacting concretes prepared with recycled aggregates
Geri kazanılmış agregalarla hazırlanan kendiliğinden yerleşen sertleşmiş betonların özellikleri
  1. Tez No: 406209
  2. Yazar: MEHMET TANER YASEMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Geri kazanılmış beton agregası (GKBA), kendiliğinden yerleşen beton (KYB) ve ek çimento malzemeleri (EÇM), inşaat endüstrisinin oluşturduğu çevre sorunlarının çözümü açısından önemlidir. Bu nedenle tezin ana amacı geri kazanılmış ince ve kaba beton agregası ile üretilmiş KYB'un sertleşmiş özellikleri olarak belirlenmiştir. GKBA ile üretilmiş KYB'un sertleşmiş özellikleri konusu yeni bir araştırma alanı olup, bu konuda literatürde çok sınırlı bilimsel çalışmalar mevcuttur. Normalde uygulanan KYB içerisindeki doğal ince ve kaba agrega, geri kazanılmış ince ve kaba beton agregası ile % 0 ve %100 oranlarında değiştirilmiştir. Toplamda 16 KYB karışımı üretilmiştir. Bunlar 4 grupta sınıflandırılmış; her grupta su/bağlayıcı oranı 0.3 ve 0.43 olan 4 karışım tasarlanmıştır. Buna ek olarak karışım içerisine % 10 silis dumanı katılarak KYB'un silis dumanlı ve silis dumansız performansı karşılaştırılmıştır. KYB'un sertleşmiş özellikleri 56.günde yapılan basınç deneyi, su emme deneyi, su geçirimlilik deneyi, klorür iyon geçirimlilik deneyi, gaz geçirimlilik deneyi, büzülme deneyi, kısıtlanmış büzülme deneyi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak geri kazanılmış ince ve kaba agrega ile yapılmış KYB'un performansı, yüksek geçirimlilik ve boşluklu yapısından dolayı azalmıştır. Buna ek olarak geri kazanılmış ince ve kaba agrega ile yapılmış KYB'un dayanıklılığı, GKBA'nın boyutundan ve su/bağlayıcı oranından bağımsız olarak, silis dumanı ile arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The recycled aggregate (RA), self-compacting concrete(SCC) and supplementary cementing materials (SCM) are important for solving the environmental problem related to construction industry. Thus the main objective of this thesis is to investigate the hardened properties of the SCC prepared with recycled coarse aggregates (RCAs) and recycled fine aggregates (RFAs). The hardened properties of self-compacting concretes (SCC) prepared with recycled aggregate is a new research area on which a very limited scientific research has been carried out in the current literature. Natural coarse aggregates (NCAs) and natural fine aggregates (NFAs) of conventional SCC were substituted by RCAs and RFAs at volume fractions of 0% to 100%. Totally, sixteen SCC mixtures were produced and classified into four series; each series included four mixes designed with water to a binder ratio (w/b) of 0.3 and 0.43, respectively. Moreover, silica fume (SF) as a 10% replacement level is also utilized to compare the performance of SCC with and without SF. Hardened properties of SCC were tested for compressive strength, water sorptivity, water permeability, chloride ion permeability, gas permeability, drying shrinkage and restrained shrinkage at 56 days.The results reveal that incorporating RCAs and/or RFAs resulted in a decrease in performance for SCCs due to the high permeable and porous structure. Moreover, durability of SCC made with RAs was generally improved by SF, irrespective of the size of RAs and w/b ratios.