İstanbul Hasköy Abudara (Parmakkapı) Sinagogu restorasyonu
Istanbul Haskoy Abudara (Parmakkapi) Synagogue restoration
  1. Tez No: 526934
  2. Yazar: MUHAMMED CİHAD KINA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında İstanbul Hasköy'de bulunan Abudara (Parmakkapı) Sinagogu incelenmiştir. İlk bölümde Hasköy semtinin tarihi gelişimi ve genel özellikleri aktarılmıştır. Hasköy içerisindeki diğer etnik gruplara dair bilgiler ve bölgede meydana gelen belli başlı önemli olaylar da bu bölümde yer alır. Bir sonraki bölüm İstanbul Yahudilerinin kısa tarihini konu alır. Yahudilerin İstanbul'daki varlıkları, tarihi süreç içerisinde İstanbul Yahudilerinin göçleri ve başlarına gelen olayların aktarıldığı başlığı, Osmanlı Yahudileri'nin sosyokültürel durumu isimli başlık takip etmektedir. Bizans İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na Yahudilerin ekonomik, sosyal ve kültürel durumları araştırılmıştır. Üçüncü bölümde Sinagog mimarisinin genel özellikleri, sinagogun ortaya çıkışı ve Yahudi inancındaki önemi birlikte incelenerek Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen sinagogların mimari özellikleri aktarılmıştır. Sinagog kelimesinin anlamı, İlk Tapınak ve İkinci Tapınak, Yahudi inancında sinagogun özellikleri, Osmanlı İmparatorluğu'nda sinagog yapılarına dair alınan kararlar, sinagogun esas elemanlarının tanımı bu bölümde yer alır. Hasköy semtinde varlığını koruyan ve varlığını koruyamayan sinagoglardan bahsedilmiş ve bu yapıların mimari özellikleri aktarılmıştır. 4. Başlık Abudara Sinagogu'dur. Yapının tarihçesi ve ayrıntılı tanımı yapıya ait fotoğraflar ile birlikte bu başlık altında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the Abudara (Parmakkapi) Synagogue in Istanbul, Hasköy. The first part of it narrates the historical development of the synagogue and its general characteristics. The existence of other ethnic groups and the main events which took place in the area are conveyed. The following section deals with the history of the Jews in Istanbul, and their migrations to the city. This is followed by a chapter which deals with the sociocultural situation of the Ottoman Jews, and which explores the economic, social and cultural position of the Jews from the Byzantine to the Ottoman Empire. The following section looks at the general characteristics of synagogue architecture, the emergence of the synagogue and its importance in the Jewish faith, and conveys the characteristics of synagogue architecture in the Ottoman Empire. The name of the word synagogue, the First and Second Temples, the characteristics of the synagogue in the Jewish faith, the decisions made regarding synagogues take place in this section. The synagogues which have managed to remain in the Hasköy district and those that are no longer existant, and their architectural characteristics. The fourth heading is on the Abudara Synagogue, in which the history of the structure and its details have been conveyed with images of the structure.