Estimating transportation energy demand in Turkey via genetic algorithm, ghg emission for electric cars scenario and its climate change effect
Türkiye'de ulaştırma sektörünün enerji talebinin genetik algoritma yoluyla tahmini, elektrikli araçlar senaryosu için sera gazı salınımı tahmini, bunların iklim değişikliğine etkisi
  1. Tez No: 526938
  2. Yazar: CEM TİRANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, ulaştırma sektöründe enerji talebindeki değişiklikleri, araç tiplerindeki değişimleri ve bu değişikliklerin sera gazı salınımı ve iklim değişikliği üzerindeki etkisini incelemektir. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre karayolları üzerindeki enerji talebi her yıl artmaktadır. Nüfus ve gayrisafi milli hasıladaki artış ve otoyollardaki gelişmeler bu durumun ana nedenidir. Bu tezde genetik algoritma yardımıyla otoyolda enerji talebi hesaplanmaktadır. Genetik algoritma MATLAB'da kodlanmıştır. Enerji talebini hesaplarken, beklenilen parametreler, ulusal ve uluslararası raporlardan ve bazı regresyon modellerinden toplanmıştır. Karayollarında enerji talebini tahmin ettikten sonra ulaştırma sektöründe yeni durum ele alınmaktadır. Bu yeni durum elektrikli araçlardır. Öncelikle elektrikli araç sayısı tahmin edilmektedir. Daha sonra elektrikli taşıtların etkisi bazı senaryolarla detaylandırılmıştır. Elektrikli taşıtların pozitif etkisi petrol üretimindeki ve tüketimindeki azalmadır. Böylece sera gazı salınımları kesinlikle azalmaktadır. Öte yandan, elektrik üretimine, geçmişten daha fazla sera gazı salınımına neden olacak ek bir talep olacaktır. Ek salınım miktarı üç farklı nesil senaryo ile işlenmektedir. Son olarak, tüm senaryoların sera gazı salınımı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Ayrıca bu etki, Paris Anlaşması'nda Türkiye'nin salınım hedefine göre değerlendirilmektedir. Elektrikli araçlar, Türkiye'nin elektrik üretim sürecine bağlı olarak %8 ile % 10 arasında bir azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine changes in transport energy demand, changes in the types of vehicles and the effect of this change on GHG emissions and climate change. According to Turkish Statistical Institute energy demand on highways increases every year. Increase in population, GNP and developments on highways are the main reasons of this situation. Energy demand on highways is calculated with the help of the genetic algorithm in this thesis. The genetic algorithm performs in MATLAB. While calculating the energy demand, parameters of the expected values are collected from national and international reports and some regression models. Estimated energy demand shows that a need for electric vehicles has risen due to their diminishing effect on fuel oil usage. In order to analyze this situation at first number of electric vehicles is forecasted for the year 2050. Then the impact of the electric vehicles is detailed with three different scenarios. Positive effect of electric vehicles is to decrease oil production and consumption. Thus, GHG emissions reduces definitely, but there will be an additional demand on electric generation which will still cause GHG emissions. The amount of additional emissions is operated in three different generation processes. Finally, it is observed that all of the scenarios have a positive impact on mitigating GHG emissions. Also, this impact is evaluated according to emission target of Turkey in Paris Agreement. The electric vehicles help Turkey to achieve the reduction target between 8 to 10 % depending on electric generation process.