Uluslararası ticaret yapan KOBİ'lerin teknolojik hazır olma düzeyleri: İstanbul'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerine bir araştırma
International trading SMEs technological readiness level: A research on companies operating in the textile sector in Istanbul
- Tez No: 526943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE LEYLİ ELİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası ticaret yapan firmaların ihracatlarında teknolojiye hazır olma düzeylerini belirlemek, bu firmaların üretimde kullandığı makinelerin teknoloji seviyesini, firmaların Ar-Ge altyapısına verdiği önemi değerlendirmek, E-ticaret ile ilgili yürütülen çalışmaları, personelin teknolojiye uygunluğunu, etkilerini ve sonuçlarını incelemektir. Araştırma 2018 yılında faaliyet gösteren 9 KOBİ niteliği taşıyan firma için, istihdam ettiği personel nitelikleri ile piyasanın genelini oluşturan diğer firmaların teknolojik makine teçhizat ve personel niteliklerine sahip, tekstil firmaları üzerinde yapılmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak teknolojiye hazır olma düzeyi dökümanları incelendikten sonra çalışmanın yapılacağı örneklem belirlenerek görüşmeler standartlaştırılmıştır. Araştırma ana kütle içerisinden seçilen örnek kesim ile gerçekleştirilen kolayda örnekleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle teknolojik hazır olma düzeyi ve KOBİ kavramı açıklanarak teknolojik hazır olma düzeyi ile ilgili yazın çalışması incelenmiştir. KOBİ'lerin önemi ve ihracatı üzerinde durulmuş, ihracatın teknolojik yönü rakamlarla ele alınarak KOBİ'lerin yaptığı ihracatta teknolojiyi kullanma düzeyleri ve teknolojiye hazır olma düzeyleri firmalarla gerçekleştirilen mülakatlar ile ortaya konmuştur. Bu bağlamda teknolojinin KOBİ'lerin ihracat performansına etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, görüşülen firmaların personellerinin teknolojiye iyimser ve güvenilir yaklaştığı, teknoloji ile adaptasyonunun hızlı olduğu ve firmaların E-ticaret'i pazarlama anlamında etkin kullanmadığı belirlenmiştir. Firmaların ithalat aşamasında ilk yurtdışı bağlantıyı edindikten sonra genişleme çabası göstermediği, bunun için genellikle işe başladığı aracı ile görüştüğü ve internet, katalog gibi yollarla diğer müşterilere ulaşmaya çalışıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Aracı kullanmadan dış pazarlara açılan firmaların ise aracılara gerek duymadan kendi pazarını büyütme isteği olduğu sonuçlarına varılarak araştırmada elde edilen bulgular sonucunda çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Aracı kullanmadan dış pazarlara açılan şirketlerin pazarlarını büyütme arzusu olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine the technology readiness levels to exports of companies that are engaged in international trade, to examine the technology level of products produced by international trading companies, to evaluate the importance of the companies to the R & D infrastructure and to examine the activities and results related to E-commerce. The survey was conducted on 9 companies, which still operate in 2018. The work is focused on textile companies. After the documents of the level of technological readiness as the measurement tool in the research were examined and the sample to be done of the study was determined, the interviews were realized with standardized open ended interview method and interpreted with descriptive analysis. In this study, the level of technological readiness and the concept of SME is explained and the literature about technological readiness level is examined. The importance and export of SMEs are emphasized and the technological aspects of export are handled and the levels of using technology in the export of SMEs and their readiness to technology are revealed through interviews with firms. In this context, the effect of technology on export performance of SMEs is explained. As a result of the study, it was determined that the personnel of the interviewed firms approached the technology with optimism and reliability, the adaptation with technology was fast and the firms did not use E-commerce effectively in terms of marketing. It has been concluded that the companies do not attempt to expand after getting the first international connection at the import stage, and that they usually meet with the intermediary who has started to work and that they try to reach other customers through internet and catalog. It was concluded that the companies that opened to foreign markets without using the vehicle were the desire to enlarge their market. As a result of the findings obtained in the research, various suggestions are made.