İlkokula devam eden üstün yetenekli çocukların problem çözme becerilerine eğitiminin etkisinin incelenmesi
To examine effect of problem solving skills study on gifted children who continue prep class
  1. Tez No: 526942
  2. Yazar: RİDVAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma İlkokul 1. Sınıfa devam eden üstün yetenekli çocuklara problem çözme becerisi kazandırılmasında eğitimin etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Problem çözme eğitimi programının ilkokul 1. Sınıfa devam eden çocukların problem çözme beceri kazanımına etkisi öntest, sontest ve kontrol gruplu deneysel desenle incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kayseri İl merkezinde bulunan özel bir okula devam eden ilkokul 1. Sınıfa devam eden üstün yetenekli çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 15 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Genel Bilgi Formu ve üstün yetenekli çocuk aday belirleme formu ve Ömeroğlu ve ark(2004) tarafından geliştirilen Problem Çözme Ölçeği ile Wisc-R testi kullanılmıştır. Problem çözme eğitimi programı 36 oturumdan oluşmaktadır. Eğitim programı 12 hafta boyunca haftada üç gün araştırmacı tarafından çalışma grubuna uygulanmıştır. Problem çözme eğitminin çocukların problem çözme becerisine etkisini incelemek için Mann-Whitney U Testi, bağımlı gruplarda karşılaştırma yapmak için ise Wilcoxen işaret testi uygulanmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 alınmıştır. Eğitimin kalıcılığını belirlemek amacıyla eğitim programı tamamlandıktan üç hafta sonra çalışma grubunda yer alan çocuklara Problem Çözme Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Problem Çözme Eğitimi Programının çocukların problem çözme becerisi kazanmasında etkili olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre üstün yetenekli sınıf öğretmenlerine ve araştırmacılara yönelik öneriler sıralanmıştır. Anahtar Kelimeler : Üstün Yetenek,Üstün Zeka,Problem Çözme Sayfa Adeti : 180 Danışman : Prof. Dr. Esra ÖMEROĞLU
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of education on gifted problem-solving skills for primary school 1st grade students. The effect of the problem solving training program on the problem solving skills acquisition of elementary school 1st graders was investigated with pretest, posttest and control group experimental design. The study group of the research consisted of gifted 1st grade students of a private school in the provincial center of Kayseri. The study group of the research consisted of 15 children. A General Information Form developed by the researcher and a gifted child candidate identification form and the Problem Solving Scale developed by Ömeroğlu and Ark(2004) and the Wisc-R test were used as data collection tools in the research. Program of problem solving education occurs 36 meeting. Education program applied to study group by researcers throughout 12 weeks in a 3 days per a week. Mann-whitney u test is applied to examine education of solving problem effect on children solving ability, and for comparing addicted group Wilcoxen sign language is applied. It has been taken 0,05 as level of significance. To determine the permanency of the training, the Problem Solving Scale was reapplied to the children in the study group three weeks after the training program was completed. As a result of the findings, it was determined that the Problem Solving Education Program was effective for the children to gain problem solving ability and this effect was permanent. According to the results of the research, proposals are listed for gifted classroom teachers and researchers. Key Words : Talented,Gifted,Problem Solving Page Number : 182