Social mobility in Athens in the fourth century bc
M.Ö Dördüncü yüzyılda Atina'da sosyal hareketlilik
  1. Tez No: 527016
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KORAY DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin amacı, MÖ dördüncü yüzyıl Atina toplumu özelinde toplumsal hareketliliği tartışmaktır. Güncel akademik çalışmaların meslek, sınıf ve maddi zenginlik gibi faktörler üzerine yoğunlaşmasına karşı, bu tez bireylerin mobiliteyi deneyimledikleri bağlamların çoğulluğunu savunmakta ve niteliksel bir bakış açısı ile bireylerin deneyimlerini göz ardı etmeyecek bir kavramsal çerçeveyi benimsemektedir. Tez, dördüncü yüzyıl Atina hatiplerinin eserlerinden seçilen üç hayat hikayesine odaklanmaktadır: Sphettos'lu Timarchos, parfümcü Midas ile ailesi ve Acharnai'lı Pasion. Her bir örnek, toplumsal hareketliliğin çok yönlülüğünü bireylerin deneyimleri ışığında irdelemektedir. Hayat hikayeleri her ne kadar istisnai gözükseler de, kişisel deneyimler toplumsal hareketlilik çalışmaları için çeşitli bireysel ve kurumsal etmenleri işaret etmekte ve bu faktörlerin olası tekrarları ise Atina toplumsal tarihine dair yaklaşımlarımızı gözden geçirmemizi gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the dynamics of social mobility in the context of Athenian society during the fourth century BC. In contrast to the contemporary studies' emphasis on occupation, class or wealth as the main venues for mobility, this thesis argues for a multiplicity of contexts in which individuals could experience mobility, and it adopts a qualitative approach and a conceptual framework that are sensitive to individual experiences. The thesis focuses on three cases drawn from the corpus of the fourth-century Athenian court speeches: Timarchos of Sphettos, Midas the perfumer and his family, and Pasion of Acharnai. Each case study unravels the multidimensionality of social mobility as it was experienced at the personal level; as exceptional as these cases might seem to be, their personal nature demonstrates a set of factors, whether individual or institutional, for mobility, and the potential replications of these elements check our interpretations of the Athenian social reality.