Kadın akademisyenlerin giysi alışverişlerinde e- ticareti tercih etme nedenleri
The reasons of preference for e- commerce in clothing shoping by women acedemics
- Tez No: 527017
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde teknolojik alandaki hızlı değişimler ve internetin yaygınlaşarak hayatlarımıza girmesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi alışveriş sektöründe de değişimler gözlenmiştir. Bu değişimler ile tüketiciler evden çıkmadan dünyadaki tüm alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilme imkanına kavuşmuşlardır. Gün geçtikçe artan sayıda insan internetten alışveriş yapmayı tercih etmeye başlamıştır. İnternet üzerinden yapılan alışveriş yoğun gündelik hayatta tüketicinin zamanını verimli kullanmasını sağlamaktadır. Bu araştırma, 22- 49 yaş arası kadın akademisyenlerin online giysi alışverişi yaparken karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlar karşısında takındıkları tutumları araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapan kadın akademisyenler oluştururken örneklemini 22- 49 yaş arası 300 kadın akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış ve anket verilerinin analizi IBM SPSS Statics Version 24 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid alterations in the technological area and widespread internet penetration into our lives have led to changes in the shopping sector as well as in many sectors. With these changes, consumers have been able to shop from all the shopping centers in the world without leaving their homes. A growing number of people are beginning to prefer to shop online. Shopping on the internet ensures that consumers spend their time efficiently in busy everyday life. This research was conducted with the aim of investigating the problems female scholars between the ages of 22 and 49 used in shopping online and their attitudes towards these problems. While the research universe consists of female academicians who work in Ankara province, 300 female academicians between the ages of 22-49 constitute the sample. The survey method was used as the data collection tool and the analysis of the questionnaire data was done in the IBM SPSS Statistics Version 24.