Kablosuz enerji transferi sisteminin modellenmesi
Modeling of wireless energy transfer system
- Tez No: 527116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER DOĞAN, PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz dünyasında enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Elektrik enerjisinin günlük hayatta farklı amaçlarla kullanımı beraberinde Kablosuz Enerji Transferi (KET) ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu şekilde, temelleri 19. yy'a dayanan kablosuz enerji transferine olan ilgi artmıştır. KET günümüzde artan elektrikli cihaz sayısının getirdiği kablo karmaşası gibi dezavantajları ortadan kaldırmakla birlikte özellikle son yıllarda popüler hale gelen cep telefonu şarjı ve elektrikli araç şarjı gibi konularda da kendisine uygulama alanı bulmaktadır. KET sistemlerinde 2007 yılında MIT'den bir grup bilim adamının ortaya attığı manyetik rezonans kuplajı tekniği ile kaydedilen ilerleme bu alandaki çalışma iştahını hat safhaya çıkarmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında tam manyetik rezonans kuplajı tekniği ile çalışan bir KET sisteminin tam modellemesi yapılmıştır. Bir KET sitemini oluşturan yüksek frekanslı giriş sinyali, trafo ve yük kısımlarından en önemli parçayı oluşturan trafo bölümü ayrıntılı olarak modellenmiş ve SEY ile analiz edilmiştir. Yapılan tasarımda trafonun birincil ve ikincil sargılarını oluşturan iletkenler litz kablo olarak modellenmiştir. Sargılardan geçen akımın verimli kullanımı için özel geometriye sahip ferrit nüveler kullanılmıştır. Bu sayede manyetik alan yönlendirilmesi yapılabilmiştir. Bununla beraber kaçak akıları en aza indirgemek amacıyla birincil ve ikincil taraflarda alüminyum levhalar kullanılarak manyetik alan sargılar arasında kalmaya zorlanmış, dolayısı ile enerji kayıpları en aza indirgenmiştir. Tasarlanan KET trafosu devre simülasyonu programının yardımı ile hem AC yük hem de batarya şarjı gibi uygulamalar için DC yük bağlanarak test edilmiştir. Tasarlanan sistemde 50 mm hava aralığına sahip KET transformatörüne uygulanan 10 kHz giriş sinyali % 97 verim ile bir yük üzerine transfer edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy in today's world is ever increasing. The use of electric energy for different purposes in daily life brings with it the need for Wireless Energy Transfer (KET). In this way, interest in wireless energy transfer (WPT) based on the 19th century has increased. WPT finds application areas in mobile phone charging and electric vehicle charging, which have become popular especially in recent years, besides eliminates disadvantages such as cable clutter caused by the increasing number of electric devices. The progress made by the magnetic resonance coupling technique introduced by a group of scientists from MIT in 2007 on the WPT system has brought this work appetite into line. In this thesis, a complete model of a WPT system operating with magnetic resonance coupling technique is studied. The transformer section, which constitutes the most important part of WPT, high frequency input signal and load parts, constituting a KET system, is modelled in detail and analysed by FEM. The conductors forming the primary and secondary coils of the transformer in the design are modeled as litz cable. A ferrite core with special geometry has been used for efficient use of the current through the windings. In this way, magnetic field can be guided as desired. However, in order to reduce the leakage fluxes, leakage currents were forced to stay between the magnetic field between coils using aluminium plates on the primary and secondary sides, so the energy losses were reduced. With the help of the circuit simulation program the transformer was tested by connecting an AC load and DC load for applications such as battery charge. n the designed system, the 10 kHz input signal applied to the KET transformer with 50 mm air gap was transferred to a load with 97% efficiency.