Elektrikli araçlarda kablosuz şarj devrelerinin incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modeling of wireless charging circuits in electric vehicles
  1. Tez No: 674759
  2. Yazar: UĞUR KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kablosuz güç transfer (KGT) sistemleri yaklaşık 20 yıldır kullanılmakta olup bu kavramı kullanan birçok uygulama bulunmaktadır. 2002 yılından itibaren bu teknoloji elektrikli araçların bataryalarını şarj etmek için kullanılmaya başlanmıştır. Lazer, mikrodalga, manyetik indüksiyon ve manyetik rezonans kablosuz güç transfer sistemleri için kullanılan başlıca yöntemlerdir. Elektrikli araçların, enerji darboğazı ve çevre kirliliği sorunlarına bir çözüm olarak görülmesi ile birlikte, bu araçların bataryalarının temassız sistemlerle şarj edilmesi düşüncesi yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, simülasyon programı ile KGT sistemlerinde mesafe, topoloji ve frekansın etkilerinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında örnek bir kablosuz güç transfer sisteminin modellenmesi yapılmış ve simülasyon programıyla çalıştırılmıştır. Elektrikli araçları şarj için kullanılan KGT'leri incelenmiştir. Yapılan bu çalışmanın sonucunda en kullanışlı ve verimli KGT yöntemi üzerinde yapılan çalışmalar araştırılıp incelenmiştir. Modelleme ve simülasyon yöntemleri kullanılıp elde edinilen araştırma bulgularına göre karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göre en verimli KGT yöntemi olan endüktif güç transferi teknolojisi ile 3 senaryo oluşturulmuştur. Senaryo 1 ile mesafeye göre verim değişimleri, senaryo 2'de devre topolojilerinin verimlerinin karşılaştırılması, senaryo 3'de ise frekans değişimine göre verim durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless power transmission systems have been used for about 20 years and there are many applications using this concept. Since 2002, this technology has been used to charge the batteries of electric vehicles. Laser, microwave, magnetic induction and magnetic resonance are the main methods used for wireless power transmission systems. As electric vehicles are seen as a solution to energy bottlenecks and environmental pollution problems, the idea of charging the batteries of these vehicles with non-contact systems has become widespread. In this study, it is aimed to observe the effects of distance, topology and frequency in WPT systems with the simulation program. In this thesis, a sample wireless power transfer system has been modeled and run with a simulation program. WPT's used for charging electric vehicles were examined. As a result of this study, the studies on the most useful and efficient WPT method were researched and examined. Modeling and simulation methods were used and a comparison was made according to the obtained research findings. According to the results obtained, 3 scenarios were created with inductive power transfer technology, which is the most efficient WPT method. Efficiency changes according to distance in scenario 1, comparison of efficiency of circuit topologies in scenario 2, and efficiency status according to frequency change in scenario 3 are examined.