The body image in media and its impact on female adolescents in Pakistan
- Tez No: 527145
- Danışmanlar: DR. PANTELİS VATİKİOTİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde, bir dergi kapağına veya bir televizyon reklamına baktığımızda yüksek olasılıkla gösterilen kadınlar uzun boylu ve gerçeklikten uzak ölçüde zayıftır. Medya ve toplumumuz, medya tarafından standartları oluşturulmuş bu güzellik kavramına uymayanları kabul etmemeye başlamıştır. Bu araştırmanın amacı, medyadaki beden imgesinin genç kadınlar üzerinde oluşturduğu öz güvensizlik, yeme bozuklukları ve bedenlerinin yetersizlikleri fikirlerini bulmak ve kadınlar üzerindeki etkilerini gözlemlemektir.Araştırma genç kadınlara yapılan anketlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda rakamlarla desteklenmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki medyanın rolü ve mütemadiyen yansıttığı mükemmel beden ve daha zayıf olunması gerekliliği fikri yüzünden genç kadınlar görünüş ve bedenleri için çok endişelidir. Medyadaki beden imgesi kadınlarda sadece beden öz güvensizliğini artırmakla kalmaz, dahası yeme bozuklukları ve öz saygı eksikliğine yol açar.
Özet (Çeviri)
Today, if we look at a magazine cover or a television commercial, the odds are that the woman are being shown as tall and extremely thin. Media and our society have eventually begun to cast out those who do not fit this ideal image of beauty which has been set as a standard by the media. This research aims in finding and examining the impact of the body image in media on the female adolescents, with the specific focus laid on the body dissatisfaction, self-esteem and eating disorders. The research is quantitative in nature and the focus has been laid to collect the data through the questionnaires from the adolescent females. The research results identified and revealed that the young women are very much concerned about their looks and bodies because of the role of media and its influence that is dynamically reflecting perfect body images and preference of becoming slimmer. Moreover, the body image in media not only influences by increasing the body dissatisfaction but creates eating disorders and causes decrease in self-esteem of female adolescents as well.