Precoded dual-polarized spatial modulation over correlated fading channels
Ön kodlamalı çift-kutupsal uzamsal kiplenim sistemlerin ilintili sönülümlü kanallarda performans analizi
  1. Tez No: 527146
  2. Yazar: NEGIN KAZEMIPOURLEILABADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz iletişim sistemlerinden, çok-girdili çok-çıktılı (MIMO) sistemler daha yüksek veri hızı, daha iyi hizmet kalitesi ve yüksek şebeke kapasitesi sağladığı için son yıllarda ortaya çıkmış ve yaygın olarak kullanılmıştır. Ote yandan, çok anten ¨ kullanımının neden olduğu, kanallar arası girişim olarak bilinen kaçınılmaz bir sorun vardır. Yalnızca kanallar-arası girişim değil, aynı zamanda bir başka sorun da antenler arası aralığın sonucu olan ilinti olarak bilinmektedir. Bu etkenler sistemin performansını düşürmektedir. Çok-girdili çok-çıktılı (MIMO) sistemlerde Uzamsal kiplenim ve çift-kutupsal (DP) antenleri kullanmak fikri bu sorunlarla mücadele etmek için ortaya çıktı. Ayrıca uzamsal kiplenimde anten ve sinyal uzamlarının aynı anda kullanımı, özellikle Rician sönümleme etkisi ve verici antenler arasında olan uzamsal ilinti nedeni ile alıcı'nın performansını düşürmekte ve sonuç olarak ortalama bit hata oranını arttırmaktadır. Bu çalışmada ön kodlamalı çift-kutupsal uzamsal kiplenim sisteminin etkilerini hedef alıyoruz. Bu yaklaşım gönderilen sembollerin aktif verici antene göre faz-döndürme tekniğine dayalıdır. On kodlamadaki optimum faz-döndürme ¨ değerleri asimptotik ortalama bit hata oranını minimize eden değerlerle belirlenmektedir. Sonuçlara bakıldığında, ön kodlama yönteminin ağır ilinti ve Rician kanallarında ayni spektral verimliliğe sahip geleneksel ¸cift-kutupsal antenli uzamsal kiplenim sistemine ve ön kodlamalı tek-kutupsal antenleri kullanarak uygulanan uzamsal kiplenim sistemine nazaran daha iyi performans sergilediği görülmektedir. Daha sonra, sonuçlar kanal kestirim hatasının olduğu durumlar için genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In wireless communication systems, multiple-input multiple-output (MIMO) systems have been emerged and widely used during past decades to achieve higher data rates, better quality of service and higher network capacity. However, using multiple antennas results in an inevitable problem which is known as inter-channel interference. This is not the only issue due to the usage of multi-antennas, but also spatial correlation, which is the result of insufficient spacing among antennas. These effects deteriorate the performance of the system. Spatial modulation (SM) and using dualpolarizated (DP) antennas are introduced in MIMO systems to combat with the proposed problems respectively. In addition the joint utilization of both the antenna and signal spaces to convey information in SM causes a main drawback, specifically, if there is a direct line-of-sight (LOS) channel component (i.e., Rician fading) and/or spatial correlation among transmit antennas. This causes a significant degradation in the performance of the receiver in resolving the active transmit antenna and results in a large increase in the overall average bit-error rate performance of the DP-SM system. In this work, we address the effects of precoding for dual-polarized antennas over MIMO systems employing SM. This approach is based on phase-rotation of the transmitted symbols according to the active transmit antenna. The optimum values of the precoding coefficients are determined so as to minimize the asymptotic average bit-error rate. It is shown that there is a high performance improvement even in the case of heavily correlated transmit antennas and Rician channels in comparison to conventional DPSM systems, and precoded uni-polarized SM systems.Later on, the results are extended to the case where the receiver estimates the channel imperfectly.