Tekirdağ'da zeytin dal kanseri hastalığı etmeni Pseudomonas savastanoi pv. Savastanoi' nin tanısı ve bakteriyel antagonistlerle biyolojik mücadelesi
Identification of bacterial knot disease agent Pseudomonassavastanoi Pv. Savastanoi and biological control of disease byAntagonistic bacteria in Tekirdag
- Tez No: 527190
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zeytin (Olea europaea) ağaçlarında Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi (syn. P. syringae pv. savastanoi)' nin neden olduğu zeytin dal kanseri yaralar yoluyla giriş yaparak zeytin ağaçlarını enfekte etmektedir. Bakteri tarafından üretilen ve enfeksiyonu çevreleyen hücrelerin çoğalmasına neden olan fitohormonlar bu hastalığa özgü tipik gal oluşumuna neden olmaktadır. Bu çalışma 2015-2017 yılları arasında Tekirdağ ilinde gerçekleştirilmiştir. Zeytin dal kanseri etmeni Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi' nin tanısı ve yaygınlığının tespit edilmesi için farklı zeytin çeşitlerinden 78 adet hastalıklı bitki örneği toplanmış ve 52 adet izolat klasik tanı yöntemleriyle tanılanmıştır. Tanılanan tüm bakteri izolatları, patojenite testi yapılan zeytin fidanlarında ur oluşumuna neden olmuş ve King's B besi ortamında zayıf floresan pigment üretmiştir. İzolatların tamamı gram negatif olurken oksidaz, pektolitik aktivite, levan ve arginin dehidrolaz negatif, tütün yapraklarında aşırı duyarlılık reaksiyonları ile LOPAT 1B grubunda yer aldığı belirlenmiştir. Bundan dolayı Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi olarak tanılanmıştır. Ayrıca, yapılan çalışmalarla zeytin dal kanseri hastalığının Tekirdağ ilinde yaygınlığı %33 oranlarında olduğu belirlenmiştir. Zeytin bahçelerinden, zeytin ağaçlarından toplanan çiçek ve yapraklarından 50 adet, topraktan 60 adet izolat elde edilmiştir. Bu izolatların tütün yapraklarında aşırı duyarlılık reaksiyonları negatif olarak belirlenmiştir. Labarotuvar koşullarında yapılan patojen ile ikili kültür denemeleri sonucunda 110 izolatın arasında 23 tanesi 1-10.8 mm arasında inhibisyon zonu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Olive knot disease on olives (Olea europaea) is caused by the bacterium Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi (syn. P. syringae pv. savastanoi) which infects through wounds. The galling typical of this disease is caused by phytohormones produced by the bacteria, which cause proliferation of cells surrounding the infection. This study was conducted in 2015- 2017 in several provinces of Tekirdag in Trakya region. To investigate the identification and prevalence of Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi, totaly 78 infected knot samples collected from several olive cultivars and 52 isolates of bacterium were detected at classical characterization tests. All of the isolates were gram negative and were found to be in the LOPAT 1B group with oxidase, pectolytic activity, levan and arginine dihydrolase negative, hypersensitivity reactions in tobacco leaves. It has therefore been identified as pseudomonas savastanoi pv. savastanoi. In addition, it has been determined that the prevalence of olive branch cancer disease in the province of Tekirdağ is 33%. From olive gardens, 50 pieces of flowers and leaves collected from olive trees and 60 pieces of isolates were obtained from soil. The hypersensitivity reactions of these isolates to tobacco leaves were negative. As a result of double-culture experiments with pathogen in laboratory conditions, among the 110 isolates, 23 of them produced an inhibition zone of 1-10.8 mm.