Profesyonel turist rehberlerinin eğitim-öğretim dönemlerinde aldıkları yabancı dil eğitiminin mesleki açıdan yeterliliği
Professional competencies of foreign language of professional tourist guides during education and training period
  1. Tez No: 527204
  2. Yazar: EMRULLAH CANSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Turizm aktiviteleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum ülkelerin turizm faaliyetlerini arttırmasında ve geliştirmesinde rekabet duygusu yaratmaktadır. Bu rekabet, turizm aktiviteleri içerisinde yer alan, ülkelerinin turizm elçileri olarak bilinen turist rehberlerinin eğitimlerinin geliştirilmesini de kapsamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amaçları arasında, turist rehberliği eğitimi alınan kurumlarda verilen yabancı dil eğitimlerinin, kokart alabilmek ve mesleği sürdürebilmek için yeterli olup olmadığı ölçmek yer almaktadır. Bu bağlamda Türkiye'deki turist rehberliği programlarının müfredatları incelenmiş ve müfredatta yer alan yabancı dilleri, saatleri ve hangi yıl verildiklerinin bilgileri sunulmuştur. Ayrıca dil yeterliliklerini ortaya çıkarmak için 13 turist rehberi odasına kayıtlı 384 eylemli profesyonel turist rehberlerine anket çalışması uygulanmıştır. Müfredat sonuçları kapsamında, üniversitelerin turist rehberliği programlarının açılmasında ve yürütülmesinde yabancı dil açısından, verildiği yabancı dilleri, saatleri ve yıllarında belirlenmiş herhangi bir ölçüt bulunamamıştır. Yapılan anket çalışmasının sonuçları kapsamında ise, genel olarak verilen yabancı dil eğitimlerinin yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak teorik olarak verilen yabancı dil eğitiminin pratik olarak verilen yabancı dil eğitimine kıyasla daha yeterli olduğu da çıkan sonuçlar arasında yer almıştır. Dolayısıyla üniversitelerdeki turist rehberliği programlarında verilen yabancı dil eğitimleri profesyonel turist rehberlerinin kokartlarını almaları için yeterli eğitimin verildiği ancak mesleğin yürütülmesinde gerekli pratik yabancı dil eğitiminin yeterli düzeyde verilmediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda turist rehberliği eğitimindeki sorunların düzeltilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism activities are rapidly increasing day by day, which result in a competition among countries of improving their tourism activities. This competition involves the development in education of tourist guides who are known as tourism ambassadors of the countries. In accordance to those, this study deals with the research about the foreign language education given in the institutions of tourist guiding education whether they are adequate enough to get license and maintain the profession. In this context, the curriculums of tourism guiding programs in Turkey has been analyzed and the information of the foreign languages, their weekly-hours and the years when they were taught are represented. Besides, in order to reveal the language competence, 384 active professional tourist guide that are registered to chamber of tourist guiding have been applied a questionnaire study. As the result of curriculum study, no criteria for opening and maintaining tourist guiding program in universities has been found in terms of given foreign languages, their weekly-hours or the years. As the result of the questionnaire study, foreign language education is determined as being generally inadequate however, the results also show that theoretically given foreign language education is more adequate than the practical foreign language education. In conclusion, the foreign language education taught in tourist guiding programs of universities is adequate to get license for professional tourist guides, however it is not adequate to maintain the profession properly. Consequently, this study offers suggestions for solving the problems in tourist guiding education.