Klasik realizm ve neo-realizm bağlamında Birleşik Krallık'ın kutup politikaları
Polar policies of the UK in the context of classical realism and neo-realism
  1. Tez No: 527282
  2. Yazar: FATMA CANDE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ATVUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uluslararası İlişkilerin temel teorisi olarak kabul edilen Klasik Realizm ve sonrasında teoriye yeni bakış açıları getirilerek yorumlanan Neo-Realizm teorisi özellikle devlet davranışlarını anlamlandırma ve açıklama hususunda önem arz etmektedir. Coğrafi Keşifler Çağı ile başlayan ve sonrasında Sanayi Devrimi'nin getirdiği ekonomik faydalarla birlikte Birleşik Krallık'ın dünya ölçeğinde başat aktör konumuna gelmesi, Antarktika ve Arktika bölgelerinde de etkisini göstermiştir. Geniş coğrafi alana sahip olan bu bölgelerde Birleşik Krallık yüzyıllardır araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkenin Arktika ve Antarktika hususundaki politikaları dinamik bir biçimde sürdürülmektedir. Birleşik Krallık bölgeler üzerine ulusal çıkarlarını artırmanın yollarını aramakta, bu hususta bölge stratejileri ve politikaları oluşturmaktadır. Çalışmada, ilk olarak Klasik Realizm ve Neo-Realizm teorilerinin detaylı bir biçimde araştırılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Daha sonraki bölümde ise Birleşik Krallık'ın Coğrafi Keşifler ve Sanayi Devrimi'nin getirdiği değişim ve dönüşümlerin etkisiyle Kutup Bölgeleri'ni keşif hareketlerinin tarihsel temellendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Son olarak ise Birleşik Krallık'ın günümüz ve gelecekteki Kutup Politikalarının Klasik Realist ve Neo-Realist yaklaşımla değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Realist theory which is accepted as the basic theory of international relations, and Neo-Realist theory, which is accepted as a new perspective of the theory afterwards, are especially important for understanding and explaining the state behaviours. Starting with Geographical Discoveries and then with the economic benefits of the Industrial Revolution, the United Kingdom has emerged as a leading actor on the world scale and this situation has also influenced the Arctic and Antarctic regions. In these regions, which have a large geographical area, the UK has been conducting research activities for centuries. The politics of the country about the Arctic and Antarctica have been maintained in a dynamic way. The UK is looking for ways to increase its national interests on these territories, creating regional strategies and policies. In this study, firstly it is aimed to analyse the Classical Realism and Neo-Realism theories in a detailed ways. In the following section, UK's discovery actions on Poles are grounded historically with the change effect which has came by Geographical Discoveries and Industrial Revolution. Finally, it is aimed to evaluate the UK's present and future Polar Policies in terms of both Classical Realist and Neo-Realist theories.