Optimal maintenance scheduling for transmission lines
İletim hatları için en uygun bakım programının oluşturulması
- Tez No: 527296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elektrik sistemi işletmecilerinin temel amacı sistemin tüm noktalarında talep edilen elektriksel gücü belirli ekonomik ve kalite standartları çerçevesinde sürekli olarak sağlamaktır. İletim hatları, üretim tesislerinde üretilen gücün son kullanıcılara taşınması için gereken altyapıyı sağlamaktadır. İletim hatlarının bakım işlemleri güvenilir ve sürekli elektrik sağlamanın yanında işletme maliyetleri ve ekipman hizmet süreleri için de önem arz etmektedir. Öte yandan, elektrik sistemini mevcut ekipmanların tümü çalışır halde işletmek sistem güvenilirliğini en üst seviyeye taşımaktadır. Bu tezde, iletim hatları için sistemi bakım durumunda en az süreyle işletmeyi amaçlayan önleyici bakım programının oluşturulması için geliştirilen bir yöntem sunulmuştur. Enerji arz ve talep profili mevsimlere göre önemli derecede değişiklik gösteren elektrik sistemleri göz önünde bulundurularak, bağlantı ve işletme kısıtları probleme dahil edilmiştir. Optimizasyon modelinin oluşturulması ve problemin çözülmesi için doğrusal yük akışı denklemleri ve doğrusallaştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, önerilen yöntemin uygulanabilmesi için gereken uzun çözüm süresi problemini gidermek amacıyla bir teknik geliştirilmiş ve probleme uygulanmıştır. Önerilen yöntem ve teknik, 2017 yılı Türkiye Elektrik Sistemi modeline uygulanmıştır. Elde edilen bakım programları değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental mission of a transmission system operator is to supply desired electricity to all parts of the network continuously within acceptable economic and quality standards. Transmission lines provide the essential infrastructure to carry the power from generation stations to customers. Maintenances of the transmission lines are of great importance for not only power system reliability but also operational costs and equipment life span. Furthermore, operating the system with all available equipment holds the system at most secure level. This thesis presents a methodology to form optimal schedule for yearly preventive maintenances of transmission lines with minimum duration of maintenance condition. Network and operational constraints are included in the problem considering the power systems that have seasonally changing load and generation profiles. In order to model and solve the optimization problem, linear power flow and linearization techniques are utilized. Furthermore, a relaxation method is developed and applied to the large-sized problem in order to eliminate excessive time requirement of solution with actual method. The proposed methodology and relaxation method was applied to Turkish Power Network model of 2017. The obtained schedules are evaluated, and tradeoffs between the actual and relaxation methods are presented.