Yenidoğanlarda probiyotik desteğinin gastrointestinal sistemde kolonize vankomisine dirençli enterokok eradikasyonundaki rolünün araştırılması
Investigation of the role of probiotic therapy in colonized vancomycin resistant enterococcus eradication in the gastrointestinal system in newborns
- Tez No: 527471
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enterokoklar, hastane kaynaklı ciddi enfeksiyonlar yapabilen normalde virulansı düşük olan mikrobiyota mikroorganizmalarıdır. Enterokoklar, mikroorganizmalar arasında aktarılabilen direnç mekanizmaları ile çok sayıda antibiyotiğe direnç geliştirmektedir. Hastanelerde özellikle yenidoğanlar başta olmak üzere immün supresif olan hastalarda agresif seyirli enfeksiyonlara neden olabilirler. Vankomisine geliştirdikleri direnç hastanelerde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Vankomisin dirençli enterokokların (VRE) önemli kaynağı asemptomatik gastrointestinal sistem taşıyıcılarıdır. Hastane ortamlarında VRE ile kolonize olan hastalar kendilerinde klinik bulgular olmadan hem çevreye hem de diğer hastalara VRE'yi bulaştırmaktadır. VRE kolonizasyonunu eradike etmek için çok çeşitli yöntemler denenmiştir. Önce vankomisine direnç geliştiren mikroorganizmaları yok etmek için antibiyotik tedavisi verilmiş, çok başarı sağlanamamıştır. Son dönemde ise probiyotikler kullanılmaya başlanmıştır. VRE eradikasyonu için farklı probiyotikler denenmiş olsa da en sık kullanılan Lactobacillus rhamnosus GG olmuştur. LGG'nin erişkin yoğun bakım ünitelerinde, çocuk yaş gruplarında, 2-3 milyon koloni dozlarda, 14-21 gün süre ile verildiği farklı çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan, probiyotiklerin VRE eradikasyonu yapabildiği, eradike edemediği ve geçici eradikasyon yaptığı gibi farklı sonuçlara varılmıştır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Kasım 2015 ve Mart 2017 tarihleri arasında yatan ve haftalık rutin VRE dışkı kültür taramasında VRE kolonizasyonu saptanan bebekler çalışmaya alındı. Çalışma grubundaki bebeklere 1 milyon koloni LGG günde tek doz verildi. Kontroller sırasında alınan VRE dışkı kültürlerinde ardışık üç VRE kültürü negatif saptanana kadar probiyotik takviyesine en fazla altı ay süreyle devam edildi. Kontrol grubundaki bebeklere ise tedavi verilmedi. Altı ay sonunda değerlendirilmeye alınan çalışma grubundaki 22 hastadan 21 hastada VRE eradikasyonu gerçekleşti, 1 hasta ise VRE pozitifti; kontrol grubundaki 23 hastadan 12 hastada VRE eradike edilirken, 11 hasta VRE ile kolonize kalmaya devam etti.
Özet (Çeviri)
Enterococci are flora microorganisms that normally have low virulence, which can cause hospital-acquired serious infections. Enterococci are resistant to a large number of antibiotics with resistance mechanisms that can be transferred between microorganisms. Vancomycin-resistant enterococci (VRE) can cause aggressive infections in immunosuppressive patients; especially in newborns in intensive care units. Asymptomatic gastrointestinal system carriers are an important source of VRE. Asemptomatic patients colonized by VRE can infect both other patients and environment. A variety of methods have been tried to eradicate VRE colonization. To eliminate VRE first, antibiotic treatment was given but success has not been achieved. Probiotics have recently started to be used. Although different probiotics have been tried for VRE eradication, the most commonly used agent is Lactobacillus rhamnosus GG. There are different studies with LGG which is given at 2-3 million colony doses daily for 14-21 days in adult intensive care units and child age groups. However, different results were obtained from these studies: VRE is eradicated, temporarily eradicated or drug is found useless. This study is carried out at Hacettepe University Medical Faculty Newborn Intensive Care Unit between November 2015 and March 2017. The newborn infants who were diagnosed as colonized by VRE during weekly routine VRE fecal culture screening were taken into the study. A single dose of 1 million colonies of LGG was given to the study group daily. The probiotic supplement continued until consecutive three negative culture was detected or maximum 6 months. Control group received conventional treatment. In the study group VRE eradication was successful in 21 patients out of 22 and 1 patient was still VRE positive at 6 months. In the control group, VRE was eradicated in 12 patients out of 23 and 11 patients continued to colonize VRE at 6 months.