Nikel katkısının magnezyum esaslı hidroksiapatit numunelerin kristal yapısı ve ısıl özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nickel addition on the crystal structure and thermal properties of magnesium-based hydroxyapatite samples
- Tez No: 527470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYĞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, yaş kimyasal yöntem ile sentezlenen Magnezyum (Mg) esaslı farklı miktarlarda Nikel (Ni) katkılanmış hidroksiapatit (HAp) numunelerin kristal yapısı ve termal özellikleri araştırıldı. Üretilen numunelerin kristal yapı tayini, X-ışını kırınımı (XRD) analizi tekniği ile gerçekleştirildi. Numunelerdeki fonksiyonel gruplar, Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi ile belirlendi. Numunelerin termal özellikleri, diferansiyel termal analiz (DTA) ve termogravimetrik analiz (TGA) teknikleri kullanılarak araştırıldı. Enerji dağılımlı X-ışını (EDX) spektroskopisi ile donatılmış taramalı elektron mikroskopisi vasıtasıyla, numunelerin morfolojileri ve elementel bileşimleri incelendi. Ni miktarının artmasıyla şu sonuçlar gözlendi. Kristal büyüklüğü, örgü parametreleri ve kristalleşme yüzdesi değerleri azaldı. Tüm numunelerin 25°C ile 1000 °C sıcaklık aralığında termal olarak kararlı olduğu bulundu. Morfolojide kayda değer bir değişiklik gözlenmedi. Artan Ni miktarıyla Ca eksikliğinin kademeli olarak arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structure and thermal properties of Magnesium (Mg)-based hydroxyapatite (HAp) samples, synthesized by a wet chemical method, doped with Nickel (Ni) at different amounts were investigated. The crystal structure refinement of the as-produced samples was carried out by X-ray diffraction (XRD) technique. The functional groups in the samples were determined by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy. The thermal properties of the samples were investigated by using differntial thermal analysis (DTA) and thermogravimetric analysis (TGA) techniques. The morphologies and elemental compositions of the samples were examined by scanning electron microscopy equipped with energy dispersive X-ray (EDX) spectroscopy. With increasing Ni amount, these results were observed. The crystallite size, lattice parameters and crystallinity percent decrease. It was found that all the samples were thermally stable in the temperature range from 25 °C to 1000 °C. No any significiant change in the morphology was observed. It was determined that the Ca deficiency gradually increased with increasing amount of Ni.