A performance analysis of commercial banks in Turkey
Türkiye'deki mevduat bankalarının performans analizi
  1. Tez No: 527633
  2. Yazar: HAZAL ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada CAMEL yöntemi kullanarak Türkiye'deki mevduat bankalarının performanslarını analiz ettim ve kredilerdeki büyüme ile bankaların varlık kaliteleri, karlılıkları ve sermaye rasyoları gibi risklilik göstergeleri arasındaki ilişkiyi ekonometrik metotlar kullanarak araştırdım. Etkinlik göstergeleri tanımlayıp zaman içindeki hareketlerini açıkladım ve son yıllardaki performansın önceki yıllara kıyasla daha aşağıda seyrettiğini gösterdim. Kredilerin mevduatlara olan oranında sürekli bir artış gözlemledim ve bu yükseliş trendi ile bankaların etkinlik göstergeleri arasındaki ilişkiyi açıkladım. Bulgularım, kredi büyümesi ve bankaların verimliliği arasında bir ilişki olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, I analyze the performance of the commercial banks in Turkey using the CAMEL approach and investigate the relationship between loan growth and soundness indicators such as asset quality, profitability and capital ratios of the banks by using econometric methods. I describe and document efficiency measures for the banking sector and find a more negative position in recent years. I observe an increasing behavior in loans to deposits ratio and explain the relation between the rising trend of the ratio and the efficiency measures. My findings are robust and significant which suggest that there is a relation between loan growth and efficiency of the sector.