Boş zaman sorunu ve gençlerin yeni medya kullanımı: Evlilik ve sanal ilişkilerin incelenmesi
Leisure time problem and the use of the media by the youth: A research on marriage and the virtual relations
  1. Tez No: 527641
  2. Yazar: DEMET KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bireylerin kendilerini Kapitalizmin ortaya çıkışı ve beraberinde gelişen endüstrileşme kişilerin çalışma zamanından kalan zamanı boş zaman olarak tanımlamaktadır. İnsanlar çalışma zamanı dışında kalan sürede dinlenme, eğlenme, sosyalleşme gibi ihtiyaçlar duymaktadır. Endüstrileşme sonrası hızla gelişen teknoloji ve internet ile birlikte insanların boş zaman değerlendirme şekli önemli ölçüde değişmiştir. Bireyler, gündelik yaşamın sınırlı evreninden internet vasıtası ile uzaklaşmaktadır. Hatta bu alanlarda zaman ve mekan sınırı olmadan sosyalleşeme faaliyeti göstermektedirler. Yeni iletişim teknolojileri, insanların özellikle de gençlerin boş zaman değerlendirme biçimlerini daha geniş kitleleri kapsayan internet teknolojileri ile mümkün kılmıştır. Çalışmada daha geniş ve serbest bir alan olan internette, gençlerin sosyal ağlarda kurduğu ilişkiler incelenip bulgulamaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, Yeni iletişim teknolojileri, yeni medya kullanımı ile ilgili kavramlar anlatılmıştır. İkinci bölümde, yeni medya ve gençlik ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde boş zaman kavramı, boş zaman değerlendirme biçimleri ve gençlerin boş zamanlarını değerlendirmelerine değinilmiştir. Son bölümde ise, gençlerin yeni medya kullanarak evlilik ve sanal ilişkilerine ilişkin bir nicel araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals define the time the of work as free time following emerge of capitalism accompanied By industrialization. They have People have the need of relaxing, entertainment and socialization out Of their working time. People's way of spending their free time highly changed together with rapidly developed technology following industrialization individuals have been moving away from the restricted World of Daily life through internet. They are getting socialized in these fields regardless of Location and time. New communication Technologies have shaped people, particularly the youth's way spending free time with internet Technologies including lager masses In this study ,the youth's relationships İn social nets which a wider and free field in internet are practiced and the first part of this thesis, New communication Technologies, concepts regarding new media use are mentioned ın the second part, new media and youth relationships are studied. In the third part, free time concepts, Ways of spending free time and youth's spending free time are focused. In the last part, a quantitative research is done on the youth's marriage and virtual relationships using new media.