Deltamethrinin tatlı su istakozlarında (Astacus Leptodactylus Esch., 1823) akut toksik etkisi ve toplam hemosit sayısına etkileri
Acute toxic effects of deltamethrin on narrow clawed crayfish (Astacus Leptodactylus Esch., 1823) and the effects on total hemocytes counts
  1. Tez No: 527642
  2. Yazar: GÖKŞİN GİZEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, tarımsal zararlılarla mücadele etmek amacıyla kullanılan sentetik piretroitlerden deltamethrinin tatlı su istakozları üzerine akut toksisitesi araştırılmış ve toplam hemosit sayıları üzerine etkisi incelenmiştir. Deneylerde tatlı su ekosistemlerinde indikatör olan tatlı su istakozu türü (Astacus leptodactylus Esch.) kullanılmıştır. 96 saat sürdürülen deneyde LC50 değerleri, probit analiz metodundan yararlanılarak yarı statik biyodeney sistemi tatbik edilerek hesaplanmıştır. Tatlı su istakozlarında (Astacus leptodactylus) deltamethrinin 24, 48, 72 ve 96 saatlik akut LC50 değerleri (%95 güven sınırları) sırasıyla 0,85 μg/L (0,34-104,57 μg/L); 0,50 μg/L (0,22-1,85 μg/L); 0,42 μg/L (0,17-2,09 μg/L) ve 0,23 μg/L (0,09-0,57 μg/L) olarak saptanmıştır. Toplam hemosit sayısının belirlenmesinde 96 saatlik LC50 (0,23 µg/L) değerinin yaklaşık 1/10' u olan 0,02 µg/L deltamethrine maruz kalan tatlı su istakozlarından 24. ve 96. saatlerde hemolenf örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the acute toxic effects of synthetic pyhretroid deltamethrin, a toxic pollutant on aquatic systems coming from agricultural activities, on narrow clawed crayfish (Astacus leptodactylus) were determined. In addition, the effects of deltamethrin on total hemocyte counts were also investigated. Narrow clawed crayfish (Astacus leptodactylus Esch.), indicator species for freshwater ecosystems, was selected as a test organism. The experiments were conducted under semi-static bioassay method and 96 h LC50 were determined by using probit analysis. The 24, 48, 72 and 96 h LC50 (95% confidence limits) values for crayfish 0.85 μg/L (0.34-104.57 μg/L); 0.50 μg/L (0.22-1.85 μg/L); 0.42 μg/L (0.17-2.09 μg/L) and 0.23 μg/L (0.09-0,57 μg/L) respectively after exposed to deltamethrin. 1/10 of 96 h LC50 value (0.23 µg/L) was used as sublethal concentration for determination of total hemocyte counts and hemolymph samples were taken after 24 and 96 h exposure to 0.02 µg/L deltametrin concentration.