Graphene reinforced silver nanocomposite by electrodeposition for electrical contact materials
Elektriksel kontakt malzemeleri için grafen takviyeli gümüş nanokompozitlerin elektrodepozisyon ile üretimi
  1. Tez No: 527696
  2. Yazar: LUGAIN A.ALRAHMAN A.ALGABBAR AL-FALAHI
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. RAMAZAN KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gümüş, elektrik ve termal iletkenlik nedeniyle elektrik devreleri ve kontaktörler alanında çok çeşitli elektrik uygulamaları için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.Bu yüzden gümüş kaplama, konnektörlerin temas parçaları için tercih edilen seçilmiş kaplama malzemelerinden biridir.Gümüşün daha düşük mekanik mukavemet ve kaynak imkânı sayesinde ve kontak parçalarının doğal çalışması göz önüne alındığında, gümüş elektrik kontak kaplamaları, üstün mekanik ve elektriksel özelliklere sahip olan ikinci faz malzemesiyle takviye edilmelidir.Bu çalışmada en güçlü en ince malzeme olan grafen, gümüş kaplamalar için bir takviye malzemesi olarak en iyi aday olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, saf gümüş kaplama ve grafen takviyeli gümüş matrisli nanokompozit kaplamalar üretmek için farklı akım türleri, doğru akım (DC), darbe akımı (PC) ve darbe ters akım (PRC) ve biriktirme banyosuna farklı grafen ilavesi kullanılmıştır. Farklı akım türlerinin ve grafen miktarlarının mikroyapı, kristalografik yönelim, mekanik ve elektriksel özellikler üzerindeki etkisi, sırasıyla Taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınım yöntemleri (XRD), mikro sertlik testi ve elektriksel temas testi ile incelenmiştir. XRD analizi, PRC yöntemi ile üretilen kaplamalarda pik yoğunluğunda ve daha küçük tane boyutunda azalmayı göstermiştir. Nanokompozit birikimi, takviye malzemesi olarak grafen ve gümüşün üstün matris özelliklerine bağlı olarak bakırın elektriksel ve mekanik özelliklerini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver has been a widely used material for a large range of applications essentially in the field of electrical circuits and contactors due to excellent electrical and thermal conductivity properties.So that silver coating is one of the preferable selected coating material for the contact parts of connectors. Due to lower silver mechanical strength and weldability, and with considering to the natural operational of contacts parts, silver electrical contacts coatings have to be reinforced with second phase material that has superior mechanical and electrical properties. Graphene which is a strongest thinnest material known, has been chosen in this study as the best candidate for using as a reinforcement material for silver coatings. In this study, pure silver coating and graphene reinforced silver matrix nanocomposite coatings were produced by using the electrodeposition technique and deposited on the cupper substrate to enhance the electrical and mechanical properties of electrical contact materials. Different current types which are, Direct current (DC), Pulse current (PC), and Pulse reverse current (PRC) and different amount of graphene addition to deposition bath was used to produce nanocomposite coatings. The effect of different current types and graphene amounts on the microstructure, crystallographic orientation, mechanical, electrical properties were investigated by Scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction methods, microhardness test and electrical contact test in respectively. XRD analysis showed decreasing in peak intensity and smaller grain size in coatings produced with PRC method. The nanocomposite deposition was improved electrical and mechanical properties of copper due to the unique enhanced reinforcement (GR) and superior matrix materials (silver) properties.