Tarla arazilerinde kapitalizasyon oranının tespiti üzerine bir araştırma: Bayburt ili merkez ilçe örneği
A case study of the capitalization rate in the crop land: Example of central district of bayburt province
  1. Tez No: 527743
  2. Yazar: ÖMER KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarımsal nitelikli taşınmazlara doğru değer biçmek için yıllık net gelirlerinin ve söz konusu taşınmazda geçerli olabilecek kapitalizasyon oranının bilinmesi gerekmektedir. Bu farklılıklar, kapitalizasyon oranının doğru belirlenmesi gerekliliğini ve önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırmada, Bayburt İli Merkez İlçedeki tarım arazileri için kapitalizasyon oranı ve bu orana etki eden faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma yöresinde 80 tarım işletmesinden yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Elde edilen veriler 2016 - 2017 üretim yılı dönemini kapsamaktadır. Sulu ve kuru tarla arazileri ile mal sahibi, ortakçı ve kiracı tarafından işletilen tarla arazileri için kapitalizasyon oranları ayrı ayrı tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerdeki arazilerin; %57,50'sinin mal sahibi, %18,75'inin kiracılık ve %23,75'inin ise ortakçılıkla işletildiği belirlenmiştir. Arazilerin %43.75'ini sulu ve %56,25'ini de kuru tarla arazileri oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre mal sahibi tarafında işletilen tarla arazilerinde ortalama kapitalizasyon oranı %5,35, sulu tarla arazilerinde %5,38 ve kuru tarla arazilerinde ise %5,04 olarak belirlenmiştir. Kiracılıkla işletilen tarla arazilerinde de ortalama kapitalizasyon oranı %4,43, sulu tarla arazilerinde %4,71 ve kuru tarla arazilerinde %4,18 olarak belirlenmiştir. Ortakçılıkla işletilen arazilerde ise ortalama kapitalizasyon oranı %6,85, sulu tarla arazilerinde %6,18 ve kuru tarla arazilerinde %7,10 olarak belirlenmiştir. Bölge için kullanılabilecek olan ortalama kapitalizasyon oranı; sulu tarla arazilerinde %4,67, kuruda %4,42, ortalaması ise %4,64 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To assess the correct value for agricultural real estate, it is necessary to know the annual net revenues of both the plots and the capitalization rate. These differences reveal the correct determination and importance of the capitalization rate. In this study, the capitalization rate was determined for agricultural lands in the central district of Bayburt province. The research data were obtained through the survey study, which was conducted from 80 agricultural farms. The data obtained include the period 2016-2017. In this study, 57.50% of the owned property, 18.75% the leased property and 23.75% of sharingcrop were determined. We found that 43.75% of the plots is irrigable, while 56.25% is dry cropping lands. According to research results, Bayburt province is in the central district and the average capitalization rate on the owned land, the irrigable land and the dry land are 5.35%, 5.38% and 5.04%, respectively. On the other hand, the average capitalization rate on the leassed the irrigable and the dry lands are 4.43%, 4.71% and, 4.18%, respectively. The average capitalization rate on the sharingcrop, the irrigable and the dry lands are 6.85%, 6.18% and 7.10%, respectively. Meanwhile the average capitalization rate on the overall land, the irrigabble land and the dry land are 4.64%, 4.67% and 4.42%, respectively.