Üç boyutlu formda doluluk ve boşluk
Fullness and emptiness in the three dimentional ceramic
  1. Tez No: 52775
  2. Yazar: ERDAL KARACAÖREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET 19. yüzyılın ikinci yansında heykelde kapalı formun, geleneğin parçalanması ile açıldığı ve boşluğun farklı biçimlerde boyut kazandığı görülmüştür. Artık boşluk, somut bir madde olarak ele alınmış, planlanıp, ölçülerek şekillendirilmiştir. Boş form, dolu formun karşı değeri olmuştur. Birbirinin içine girerek kendilerini biçimlendirirken karşı formunda biçimlenmesini sağlamıştır. Boşluk, formla kaynaşmış, farklı düzenlemelerle mekana yeni bir biçimsel görüntü kazandırmıştır. Birinci bölümde, boşluk ve çağdaş yabancı heykeltraş ile Türk seramik sanatçılarının heykelde boşluğu kullanış biçimleri incelenmiştir. İkinci bölümde dolu ve boşluk konusu, non figüratif olarak yapılan çalışmalarda çözümlenmiş, heykelin plastisitesinin değerlerinden biri olan boşluğun, heykel için zorunlu olduğu ve onunla nefes aldığı vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the second half of the 19tn century, with the dawnfall of tradition, the close form ended and emptiness began to have dimension in various forms. Then, emptiness has been considered as a concrete material, and it has formed by devising and measuring. They come together to give the shape of the form and keep it tightThe empty form has become opposite value of the full form emptiness united with form has given a new formal image to space with different compositions and appearances. In the first chapter of this research the emtiness in Turkish and the contemporaneous foreign art of sculpture has been tackled or studied as for as the emtiness besides its form has been concorned. In the second chapter, fullness and emptiness have been analyzed in the studies which was made non-figuratively; and its is underlined that emptiness which is one of the plastic value in sculpture, has been considered as a necessity, with which it came to be known lively.