Kentiçi çevre grafiği üzerine bir uygulama çalışması
An application study for inter-city environmental graphics
- Tez No: 52776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYGENÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yalnızca 20 yüzyıllık geçmişle değil, tarih öncesinden beri ortak bir bildirişim oluşturabilmek için görsel iletilerden yola çıkan insanlık, öyle görünüyor ki bu yolculuğuna yine görsel bir boyutta sürdürecektir. Bugünlerde de iletişim görsel biçimde yapıldığında daha yalınlık kazanmakta ve daha geniş halk kitlelerini görsellik boyutunda kucaklayabilmektedir. İnsanın yalnızca çevresine uyumunda değil, ulaşım, alışveriş, bilim, teknoloji, ekonomi, ürün kullanımları, turizm, haberleşme -ve hatta tuvalet gereksiniminin giderilmesi- gibi yaşamın en ince ayrıntılarında“piktogram”diye anılan kendini açıklayıcı sembol sistemlerini kullanmakta, bu sembol sistemleri de“Çevre Grafiği”olarak tanımlanmaktadır. Farklı ırk, din, dil, kültür ve alışkanlıklara sahip olan insanlar piktogramlarla yaşamm her kesitinde karşılaşmakta, onlarla içice yaşamayı öğrenmekte veya öğrenmek zorunda kalmaktadır.“Kentiçi Çevre Grafiği Üzerine Bir Uygulama Çalışması”başlığı altında hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde; bir“Çevre Grafiği”olan“piktogramın”genel tasarım ilkeleri irdelenmiş ve çalışmaya kuramsal bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; böyle bir çalışmaya neden gereksinim duyulduğu, çalışma alanının seçimi, çalışmanın amaç ve hedefleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkenti Lefkoşa için görsel iletişim çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Man-kind has been using visual messages to create a common communication system since the pre-historic era, not just from 20 centuries on, and it seems likely that he will continue this jurney in a visual dimension. Nowadays also, communication gams a simplicity and is thus understood by larger groups of people provided that it is done in avisual way. Not only in adapting to his environment,“pictogram”, as we call it, is used in transportation, shopping, science, thecnology, economy, turism, goods information, communication - and even in getting rid of toilet needs-, and it uses self-informing symbol systems which are defined as“Environmental Graphics”. People from different races, religions, languages, cultures and habits meet with pictograms in every section of life, and learn to live with them. In chapter one of the study named“An Application Study for Inner City Environmental Graphics”; the general design principles of“pictogram”as an“Environmental Graphics”have been examined, and a theoretic base is tried to be created for the study. In the second part; the purpose, the selection of the scope, and the aims and objectives of the study,and visual communication solution proposals for Nicosia as the Capital City of Turkish Republic of Northern Cyprus, have been presented.