İşbirlikli öğrenme yönteminin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin fonksiyon konusundaki başarısına etkisi
The effect of cooperative learning tecnique on the academic success of functions subject of the ninth grade students
  1. Tez No: 527761
  2. Yazar: HASAN İKBAL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenme yönteminin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin matematik dersi fonksiyon konusundaki başarılarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmaya katılmak üzere Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan bir okulda öğrenim gören lise birinci sınıf öğrencileri belirlenmiştir. Toplam dört hafta boyunca süren araştırmaya 22'si deney grubu, 24'ü ise kontrol grubu olmak üzere toplam 46 öğrenci katılmıştır. Dersler kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi ile deney grubunda ise işbirlikli öğrenme yöntemi ile işlenmiştir. Nicel araştırma yöntemi uygulanan bu araştırmada, son-test yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Hazırlanan başarı testinden elde edilen verilerin analizi sonucunda, özellikle bazı sorularda işbirlikli öğrenim ile ders anlatımı yapılan deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Ayrıca, sorulara verilen doğru ve hatalı cevap yüzdeleri incelendiğinde de, deney grubunda yer alan öğrencilerin daha başarılı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cooperative learning technique on the academic success of functions subject of ninth grade students. The students from a college in Keçiören district of Ankara was chosen for this aim. The study took a total of four weeks to complete and there was 46 students in total, 22 in experiment group and 24 in control group. Lectures in the control group were done by traditional teaching method and lectures in the experiment group were done by cooperative learning technique. Post-test semi- experimental method was used in this study done by quantitative research method. As the result of the analysis of the test, it was declared that there was significant difference in favor of the experiment group thought by cooperative learning method, especially for some questions. Furthermore, the students in the experiment group are more succesful according to the percentage of true and false answers by comparison.