Davranışsal finans açısından bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında kültürün etkisi: Isparta ve Burdur illerinde bir uygulama
Cultural influence on investment decisions of invidual investors in terms of behavioral finance: An application in the provinces Isparta and Burdur
- Tez No: 527783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, davranışsal finans bağlamında bireysel yatırımcıların finansal kararlarını etkileyen sosyal ve psikolojik eğilimlerin Isparta ve Burdur illerindeki bireysel yatırımcılarda gerçekte var olup olmadığı, riskli durumlarda bireylerin tercihlerinin nasıl değiştiği ve Hofstede'nin kültürel boyutları kapsamında bireysel yatırımcıların finansal yatırım karar alma sürecinde kültürün etkisinin olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Çalışmanın teori kısmı yerli ve yabancı kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise çalışmanın amacına uygun olarak bireylerin yatırım tercihlerinin belirlenmesine yönelik anket çalışması uygulanmış ve Isparta ve Burdur illerindeki bireysel yatırımcıların finansal okuryazarlık düzeyleri, risk tercihleri, bilişsel ve duygusal eğilimleri ve kültürün bireyin yatırım tercihlerine olan etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda Isparta ve Burdur illerindeki bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme süreçlerinde rasyonel yatırımcı davranışı göstermeyip yatırımcı eğilimlerinden büyük ölçüde etkilendikleri, bu eğilimler ile yatırımcıların kültür boyutlarına olan yakınlıklarının birbiriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Şöyle ki yatırımcıların finansal karar aşamasında aşırı güvenli aşırı iyimser, aşina olunanı tercih etme, pişmanlıktan ve kayıptan kaçınarak riskli tercihlerden uzaklaşma gibi eğilimleri gerçekte de gösterdikleri ve bu eğilimler ile Hofstede'nin kültür boyutlarından güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireycilik toplumculuk ve erillik dişillik boyutları ile istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the social and psychological trends affecting financial decisions of individual investors in the context of behavioral finance actually exist in individual investors in Isparta and Burdur, how individual preferences change in risky situations and whether individual investors within the context of Hofstede's cultural dimensions are culturally influenced in the financial investment decision-making process. The theory part of the work was compiled from domestic and foreign sources. In the application part of the study, a survey study was conducted in order to determine the investment preferences of the individuals in accordance with the purpose of the study and the financial literacy levels, risk preferences, cognitive and emotional tendencies of the individual investors in Isparta and Burdur provinces and the effect of the culturian on the investment preferences were tried to be evaluated. As a result of the research, it has been seen that the individual investors living in Isparta and Burdur provinces are not influenced by rational investor behaviors in investment decision making processes and they are influenced to a great extent by the investor tendencies and these tendencies are related to the investor's closeness to cultural dimensions. It is important to note that investors are more likely to be overly optimistic in the financial decision phase, overtly optimistic, preferring familiarity, regretting and avoiding losses and avoiding risky preferences, and these trends and Hofstede's distance from the cultural dimensions of power distance, uncertainty avoidance, individualism, statistically significant and positive relationship was found.