Plasenta fonksiyon bozukluklarında maternal kanda m30,m65 ve ıl-6 düzeylerinin perinatal sonuçlarla ilişkisinin araştırılması.
Evaluation of the relationship between m30, m65 and il-6 s results in maternal blood with prenatal outcomes in patients with placental dysfunction.
  1. Tez No: 527815
  2. Yazar: AYTAJ JAFARZADE
  3. Danışmanlar: DR. BERK BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plasenta fonksiyon bozukluklarında maternal kanda M30,M65 ve IL-6 düzeylerin perinatal sonuçlarla ilişkisinin araştırılması. ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı Preeklampsi ve Gestasyonel diabetes mellituslu gebelerde maternal ve kordon kanında M-30, M-65 ve IL-6 düzeylerini tespit etmek ve bu biomarkerlerin GDM ve Preeklampsi arasında ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yönetim:Çalışmaya SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne 01.03.2017 - 01.04.2017 tarihleri arasında baş vuran 14'ü preeklampsi, 14'ü Gestayonel diabetes mellitus tanısı alan 28 gebe ile kontrol grubunu oluşturan toplam 56 hasta dahil edildi. Bulgular:Gruplar arasında maternal kandaki IL-6 ve M-30 düzeyleri açısından istatiksel olarak bir farklılık yoktu ( p:0.288 ; p>0.05), (p:0.347; p0.05, p>0.05, p>0.05). Preeklampsi grubunda kordon kanındaki IL-6 ile maternal kandaki IL-6 düzeyi arasında pozitif yönlü,% 78,2 düzeyinde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p:0.008;p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship between M30, M65 and IL-6 S results in maternal blood with prenatal outcomes in patients with placental dysfunction ABSTRACT Aim: Our aim was to investigate the serum level of IL-6, M65 and M30,in maternal and fetal cord blood, in preeclampsia and gestational diabetes and to evaluate the relationship between them . IL-6, M-65 and M30 may be predictive biomarkers of preeclampsia and gestational diabet before clinical symptoms. Methods: We enrolled total 56 women with singleton pregnancy in stydy. The study group included 14 pregnant with Preeclampsia,14 Gestational diabetes while 28 healthy pregnant were employed as a control group.Serum IL-6, M65 and M30 levels were measured by quantitative ELISA method. The present study carried out at Okmeydani Education and Research Hostital, from 01.04.2017 to 01.07.2017.