Kızılırmak deltasında göl ve tuzlu bataklıkların bitki ekolojik stratejileri bakımından karşılaştırılması
The comparison of lake and salt marshes ocurred in Kizilirmak delta with respect to plant ecological strategies
- Tez No: 527835
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜRAY KUTBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Kızılırmak Deltasında yerleşmiş üç adet lagün-tipi göl ve tuzcul alanda sucul ve tuzcul bitki türlerinin ekolojik stratejileri belirlenmiştir. Yine su ve toprak örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik (EC), toplam çözünmüş katı maddeler(TDS), toplam azot, azotlu bileşikler (nitrit ve nitrat) ve fosfor parametrelerindeki mevsimsel değişimçalışılmıştır.Sucul bitkilerde S-stratejisinin olmadığı belirlenmiştir. C-stratejisine sahip olan türlerin en yüksek yaprak kuru madde içeriğine (YKMİ) sahip olduğu bulunmuştur. Tür ve kommunite düzeyinde ekolojik stratejiler Pierce ve ark. geliştirdiği sisteme göre de çalışılmıştır.Grime ve Pierce ve ark.nın elde edilenekolojik stratejileriarasındabazı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Bazı sucul ve halofitiktaksonlar daha önce yapılan çalışmalarabenzer stratejilere sahip iken diğertaksonlar için farklı stratejiler bulunmuştur. Tuzcul alanda bulunan türler için topraktaki toplam N konsantrasyonunun tür dağılımında önemli olduğu bulunmuştur. Göllerde bulunan bitki türleri için NH4, tuzcul alanda bulunan bitki türleri için ise NO2-NO3 önemli bulunmuştur. Çalışılan göllerdekiaynı türler farklı stratejilere sahip olabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, ecological strategies of aquatic and halophytic species were determined in three lakes and saline area which situated in Kızılırmak delta. Additionally,seasonal changes in pH, electical conductivity (EC) total dissolved solids (TDS), total nitrogen, nitrogenous compounds (nitrite and nitrate) and phosphorus contents and concentrations of water and soil samples were examined.It has been found that aquatic plants were not exhibited S-strategy. The species exhibited C-strategy had the highest leaf dry matter content (YKMİ). Ecological strategies at species and community level were also studied by Pierce et al.'s system. İt was determined some differenecs between the ecological strategies of Grime and Pierce et al.'S system.Some aquatic and halophytic taxa exhibited the same strategy with previous studies, while others exhibited different strategies. Soil total nitrogen concentrations were significant for species distributed in saline area.It has been found that NH4 was significant for plants in existed, while NO2-NO3was significant for speciesin saline area. The same species in the studied in lakes could be have different strategies.