Terapötik biyomoleküllerin farklı hidrojellere enkapsülasyonu ve medikal kullanımının araştırılması
Encapsulation of therapeutic biomolecules into different hydrogels and researching of medical use
  1. Tez No: 527884
  2. Yazar: PELİN PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU OKUTUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hidrojeller, kimyasal ya da fiziksel bağ oluşturarak su ya da biyolojik sıvılarda çözünmeyen hidrofilik polimerlerdir. Doğal ya da sentetik monomerlerden hazırlanan bu yapılar biyouyumlu, biyodegrade olabilme, istenilen boyutta ve partikül çapında oluşturulabilme, şişme, hapsedilen biyomolekülü zamanla kontrollü dışarı verebilme özellikleri sayesinde son yılların gözde terapötik biyomateryalleri olmuştur. Ayrıca sıcaklık, pH, kimyasallar, ışık, elektrik alan gibi çevrelerinden gelen dış uyarılara cevap verebilecek şekilde tasarlandığında akıllı polimer olarak adlandırılırlar ve bu uyarılara bağlı salınım yapabilmeleri de birçok farklı biyomolekül, ilaç ve enzim çalışmalarında kullanılabilirliklerini artırmıştır. Bu çalışmada farklı polisakkarit tabanlı, biyouyumlu (akrilamid, kitosan, chia tohumu) hidrojeller hazırlanarak insülinin oral kullanımı için uygulanabilirlikleri test edildi. Akrilamid tabanlı hidrojel CMC ile modifiye edilerek biyouyumlu hale getirildi. Kitosanın çapraz bağlayıcı olarak kullanıldığı akrilamid tabanlı ikinci bir hidrojel de sentezlendi. Yaygın kullanılan oral terapötik kitosan hidrojelinde çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehidten faydalanıldı. Chia tohumu ile daha önce denenmemiş terapötik hidrojel hazırlanması da tez kapsamında yapılan çalışmalardandır. Hazırlanan hidrojellerin glukoz düşürme etkinliği in vitro olarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are hydrophilic polymers that are insoluble in water or biological fluids by forming chemical or physical bonds. These structures, prepared from natural or synthetic monomers, have been the favorite therapeutic biomaterials of recent years thanks to their ability to be biocompatible, biodegradable, to be formed at the desired size and particle diameter, swelling, and biomolecules being trapped controlled over time. They are also called intelligent polymers when they are designed to respond to external stimuli from the environment, such as temperature, pH, chemicals, light, electric field, and their ability to release with stimuli has also increased their utility in a variety of biomolecule, drug, and enzyme studies. In this study, different polysaccharide base, biocompatible (acrylamide, chitosan, chia seed) hydrogels were prepared and their applicability for oral use of insulin was tested. The acrylamide-based hydrogel was modified with the CMC to make it biocompatible. A second acrylamide-based hydrogel was also synthesized using chitosan as a cross-linker. Glutaraldehyde was used as a cross-linker in commonly used oral chitosan therapeutic hydrogel. The preparation of therapeutic hydrogels, which have not been tried before with Chia seeds, is also a work done within the scope of the thesis. The glucose-lowering activity of the prepared hydrogels was tested in vitro.