Morrıs-Thorne kurt deliğinin skaler tensör teorisinde bazı özellikleri
Some aspects of Morris-Thorne wormhole in scalartensor theory
  1. Tez No: 527890
  2. Yazar: ONUR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR UNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, Skaler Tensör Teorisi çerçevesinde Morris-Thorne kurt deliği geometrisi tartışılmıştır. Bu tartışma enerji-momentum dağılımının genel olarak anizotropik olduğu bir durum için yürütülmüştür. Ancak anizotropik durumun özel durumları da incelenmiştir. Tez esas olarak sırasıyla skaler alanın yalnızca zamana ve yalnızca radyal koordinata bağlı olduğu bölümler olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Einstein Alan Denklemleri ve Klein-Gordon Denklemi aracılığı ile Morris-Thorne kurt deliği geometrisinin hareket denklemlerine doğrudan hesaplamayla ulaşılmıştır. Radyal ve transvers basınçlar arasında bir ilişki belirlenmiştir. Böylelikle, anizotropik enerji-momentum tensörü bu ilişki aracılığıyla yalnız bir basınç sınıfı ile ifade edilmiştir. Bunun yanında, izotropik durum kontrol edilmiş ve sıfır kızıla kayma fonksiyonu durumunda, evren izotropik enerji-momentum dağılımı ile doluysa seyahat edilebilir bir kurt deliği olamayacağı gösterilmiştir. Ek olarak, sıfır gelgit kuvveti durumunda dilaton benzeri bir alan varlığında Null Enerji Koşulu gereklilikleri ortaya konulmuştur. Özel tip bir şekil fonksiyon için bu şartlar ayrıca ifade edilmiştir. Bu şekil fonksiyonuna karşılık gelen kurt deliği Yukawa Tipi olarak adlandırılacaktır. Ayrıca sıfır kızıla kayma fonksiyonu için basınçlar belirlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, yine Einstein Alan Denklemleri ifade edilmiş ve bu denklemler aracılığıyla da enerji yoğunluğu r, radyal basınç pr ve transvers basınç pt ifadelerine ulaşılmıştır. Daha sonra bu ifadelere göre Null Enerji Koşulu çerçevesinde egzotik olmayan kurt deliği formasyonları araştırılmış ve bunun için gerekli olan koşullar ortaya konulmuştur. Böylelikle egzotik olmayan bir model oluşturulmuştur. Daha sonra ise bu kapsamda bir örnek model ortaya konulmuş ve bunun üzerinden de bir tartışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Morris-Thorne wormhole geometry is discussed by means of the Scalar Tensor Theory in this thesis. This discussion is surveyed generally for the situation in which the energy-momentum distribution is anisotropic. However, special cases of the anisotropic case are also examined. The thesis is basically constructed up in terms of two parts in which the scalar field depends on only the time and depends on only the radial co-ordinate respectively. In the first part, the equations of motion of Morris-Thorne wormhole geometry are reached by means of the Einstein Field Equations and Klein-Gordon Equation of Scalar-Tensor theory by direct calculation. A relation between the radial and the transverse pressures is determined. Hence, the anisotropic energy momentum tensor is expressed in terms of one pressure class, by means of that relation. Besides that, the isotropic case is checked and the fact that there is no traversable wormhole, in the zero redshift function situation, if the space is fulfilled with an isotropic energy momentum distribution is shown. In addition, the requirements in order that the Null Energy Condition is satisfied are represented in the presence of a dilaton like field, in the zero tidal force case. Those conditions are also expressed for a special type of shape function. The wormhole, corresponding to that shape function, will be being called as the Yukawa Type. Furthermore, the radial and the transverse pressures in the zero redshift function situation are determined. In the second part of the thesis, again the Einstein Field Equations are represented and the energy density r, the radial pressure pr and the transverse pressure pt expressions are reached via those equations. Then, according to those expressions, non-exotic wormhole formations are searched and the requirements for that are proposed in the manner of the Null Energy Condition. Thus, a non-exotic model is constructed. After, an example model is proposed in that concept and a discussion is surveyed also through that example.