Empirical comparison of portfolio risk diversification algorithms
Portföy risk çeşitlendirme algorıtmalarının ampırık karışılaştırması
  1. Tez No: 527905
  2. Yazar: ÇİĞDEM YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yas¸anan finansal kriz, riski daha c¸es¸itlendirilmis¸ portf¨oylere olan ihtiyacı ortaya koymus¸ ve riske dayalı varlık da˘gıtımı yapan stratejileri pop¨uler yapmıs¸tır. Fakat bu stratejiler, varlık sınıfları arasındaki korelasyondan dolayı hala riski yo˘gun portf¨oyler olus¸turmaktadır. Bu nedenle yeni c¸alıs¸malar risk da˘gıtımında varlık sınıfları yerine ba˘gımsız risk fakt¨oleri ¨uzerine odaklandılar. Bu c¸alıs¸manın amacı riski ba˘gımsız risk fakt¨orlerine da˘gıtarak, riski tek fakt¨ore yo˘gunlas¸mıs¸ portf¨oy elde edilmesini engellemek. Bu c¸alıs¸ma,“c¸es¸itlendirilmis¸ risk paritesi stratejini”kullanmaktadır. ˙Ilk adımda ba˘gımsız portf¨oyleri olus¸turulacaktır. Ba˘gımsız portf¨oyleri olus¸turmak ic¸in iki farklı model, temel biles¸enler analizi veyaminimumdo˘grusal torsiyonmodeli kullanılmaktadır. Bu ba˘gımsız portf¨oyler aynı zamanda ba˘gımsız risk fakt¨orleri olarak da bilinir. Elde edilen ba˘gımsız porf¨oylere dolayısıyla, risk fakt¨orlerine risk paritesi stratejisi uygulanarak her bir risk fakt¨or¨unden es¸it risk b¨utc¸esi elde edilmektedir. Her bir portf¨oy¨u ayrı bir risk fakt¨or¨u olarak de˘gerlendiren literat¨urden farklı olarak ¨uc¸ temel risk fakt¨or¨une (piyasa riski, faiz riski ve enflasyon riski) odaklanılmıs¸tır. C¸ es¸itlendirilmis¸ risk paritesi stratejisinin ve geleneksel risk bazlı varlık tahsis stratejilerinin arka planını verilerek temel biles¸en analizi ve minimum do˘grusal torsiyon modeline dayanarak ba˘gımsız portf¨oylerin nasıl olus¸turuldu˘gu, kar ve risk ¨ozellikleri de incelenerek ac¸ıklanmıs¸tır ve sec¸ilen varlık sınıflarına stratejilerin bir uygulaması sunulmaktadır. Tahmini ortalamadaki b¨uy¨uk tahmin hatalarından dolayı ortalama varyans stratejisinin zayıf performansı, risk temelli stratejilerin pop¨uler olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, net bir kars¸ılas¸tırma yapmak ic¸in, ¨orneklem dıs¸ı performansı testi ortalama varyans optimizasyonunu da ic¸ermekte ve bu tezde bahsedilen stratejilerle kars¸ılas¸tırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The enhanced correlations during global financial crisis has revealed that simple asset allocation portfolios prove to be not well-diversified across different risk factors, which makes the risk based asset allocation strategies popular. However, the strategies still construct the risk concentrated portfolios due to the correlation among the asset classes. As a result, risk allocation among uncorrelated risk factors instead of risk allocation among asset classes have become widely used. This thesis aims to distribute the risk among uncorrelated risk factors in a portfolio to prevent constructing risk concentrated portfolio. We employ“diversified risk parity strategy”. The first step in this approach is the construction of the uncorrelated portfolios. To construct uncorrelated portfolios, we follow two different approaches: principal component analysis and minimum linear torsion model. These uncorrelated portfolios are also known as uncorrelated risk factors in the literature. In the second step, we apply the risk parity strategy to these uncorrelated risk factors to obtain equal risk budget from each risk source. While the literature evaluates each uncorrelated portfolio as one kind of risk factor, we focus on three main risk sources, namely equity risk, inflation rate risk and inflation risk. In this work, we give the background of diversified risk parity strategy and traditional risk based asset allocation strategies and explain how uncorrelated portfolios constructed based on principal component analysis and minimum linear torsion model with examining their return and risk properties. Then we provide an application of the strategies to selected asset classes. The poor performance of mean-variance strategy due to large estimation errors in estimated mean leads to risk-based strategies popular. Therefore, to make clear comparison, we also include mean-variance optimization and compare the out-of-sample performance with both risk-based strategies and diversified risk parity strategies in the empirical analysis.