Genç yetişkin kadın bireylerin bağlanma stilleri ile cinsel yaşam kalitesi düzeyleri, cinsel öz güven ve psikolojik belirtilerinin incelenmesi
Examinations of-young adult women's attachment styles, sexual life quality level, sexual confidence and psychological symptoms
- Tez No: 528025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bağlanma kuramına göre, anne/bakıcıyla kurulan bağlanma biçimi, bireyin yetişkinlik dönemindeki yaşantısını da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, genç ve yetişkin kadınların bağlanma stillerinin; cinsel yaşam kaliteleri, cinsel özgüven ve psikolojik belirti açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 18-40 yaş arası 423 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği Kadın Formu (CYÖ), Cinsel Öz-güven Ölçeği (CÖÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Genç ve yetişkin kadınların cinsel yaşam kaliteleri, cinsel özgüvenleri, bağlanma stilleri ve psikolojik belirtileri arasında farklılık olup olmadığını test etmek için bağımsız örneklem t-testi yapılmıştır. Ölçekler arası korelasyon hesaplandıktan sonra bağlanma stillerinin diğer ölçekler üzerindeki yordama katsayılarını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada hesaplanan Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı bütün ölçekler ve alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğunu göstermektedir. Kaçınmacı bağlanmanın cinsel yaşam kalitesini, cinsel özgüveni ve psikolojik belirtileri (anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon, hostilite) anlamlı düzeyde yordamadığı, kaygılı bağlanmanın ise cinsel yaşam kalitesini, cinsel özgüveni ve psikolojik belirtileri anlamlı düzeyde yordadığı görülmektedir. Bu çalışma anne ve çocuk ilişkisinin bağlanma kuramı perspektifinde ileriki dönemlerde kadın cinselliğini nasıl etkilediğini göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
According to attachment theory, the form of attachment established with the mother/primary caregiver also affects the person's experience during adulthood. The aim of this study was to examine the attachment styles of young and adult women; in terms of sexual life qualities, sexual self-confidence and psychological symptoms. The sample of the study consisted of 423 women, aged 18-40 years. Experiences in Close Relationships Scale- II Revised, Sexual Quality of Life Questionnaire-Female(SQLQ-F), Sexual Self-Confidence Scale and Brief Symptom Inventory (BSI) are used as measures. Correlational research method was used in this study. Independent sample t-test was conducted to test for differences in the quality of sexual life, sexual self-confidence, attachment styles and psychological symptoms of young and adult women. After the correlation between the scales was calculated, in order to determine the effects of attachment on other variables, multiple linear regression analysis was done. Product-Moment Correlation Coefficient shows that there is a significant relationship between all scales and sub-dimensions. Results showed that avoidant attachment doesn't significantly predict sexual quality of life, sexual self-confidence and psychological symptoms (anxiety, depression, negative self, somatization, hostility), while anxious attachment predicts sexual quality of life, sexual self-confidence and psychological symptoms in a significant level. This study is important that it shows how the mother and child attachment affects the female sexuality in adult life, from the perspective of the attachment theory.