Ortaöğretim matematik öğretmen adayları ve 11.sınıf öğrencilerinin karmaşık sayılar için oluşturduğu kavram imajları
On the concept image of complex numbers of preservice secondry mathematics teachers and 11.class students
- Tez No: 528031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALLAGULY GURBANLYYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı öğrencilerin karmaşık sayılar için oluşturdukları kavram imajlarını belirlemek ve ortaya çıkan kavram imajlarını sınıflamaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı ikinci döneminde Ankara ili Çubuk ilçesinden bir Anadolu ve bir fen lisesi öğrencilerinin 11.sınıfta okuyan fen bilimleri ve eşit ağırlık bölümlerinden 122 öğrenci ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Matematik öğretmenliğinde okuyan 120 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 21 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Bu anket birçok maddeden oluşan ve maddelerin aynı tip ölçeğe göre değerlendirildiği çok boyutlu kavramların ölçülmesinde kullanılan Likert tipi ölçek olarak geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin karmaşık sayılar için oluşturdukları kavram imajları dört sınıf olarak ayrılmıştır. Aynı sınıfta yer alan öğrencilerin aynı tip kavram yanılgısına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to classify concept images that students create for complex numbers. Quantitative research methods were used in the research. The sample of the research, in the second semester of the academic year 2016-2017 an Anatolian and a science high school student from Çubuk district of Ankara province 122 students from the sciences and equal weight departments who read the 11th grade and Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education constitutes 120 teacher candidates who study in mathematics teaching. A questionnaire consisting of 21 questions was used as data collection tool in the research. This questionnaire was developed as a Likert-type scale that was used to measure multidimensional concepts that consist of many items and the items were evaluated on the same type of scale. As a result of research the concept images that students create for complex numbers are divided into four classes. It has been seen that the students in the same class have the same type of misconception.