Kimya ve fen bilgisi öğretmen adayları ile on birinci sınıf öğrencilerinin kimyasal bağlanma hakkındaki anlamalarının ve yanılgılarının karşılaştırılması
The comparison of the understanding and misconceptions of chemistry and science student teachers and grade 11 students concerning chemical bonding
  1. Tez No: 179215
  2. Yazar: FATMA BAYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11. sınıf öğrencileri ile kimya ve fen bilgisi öğretmen adaylarının kimyasal bağlanma konusu ile ilgili anlama düzeylerinin ve yanılgılarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir.Eşdeğer örneklemler üzerinde, daha kısa sürede ve aynı zaman aralığında çalışmaya imkân sağladığı için bu çalışmada tercih edilen yöntem gelişimci araştırma yaklaşımı olmuştur. Veri toplama aracı olarak, test ve mülakatlar kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan test, çoktan seçmeli testlerin olumsuzluklarını en aza indirgeyen ve kavram yanılgılarının nedenleri ile birlikte belirlenmesine fırsat veren iki aşamalı teşhis testidir. İki aşamalı teşhis testinin soruları, ilgili literatürde bu konuda yapılan çalışmalardan ve tespit edilen kavram yanılgılarından yararlanılarak hazırlanmıştır. Geliştirilen test, 31 tane 11. sınıf öğrencisine, 69 tane kimya öğretmeni adayına ve 82 tane fen bilgisi öğretmeni adayına uygulanmıştır. Ayrıca kimya ve fen bilgisi öğretmenliği bölümlerinin her birinden 6, 11. sınıf öğrencilerinden 3 kişi olmak üzere toplam 15 kişi ile bireysel mülakatlar yürütülmüştür. Kimyasal bağlar konusu ile ilgili kavramların anlaşılırlığı bakımından gruplar arasında bir farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla, testten elde edilen puanlara tek yönlü ANOVA yapılmıştır. Tek yönlü ANOVA sonuçları, kimya öğretmeni adayları ve 11.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the level of understanding and misconceptions of chemistry and science student teachers and 11th grade students about the topic of Chemical Bonding.The developmental research approach, which enables a synchronous and less-time-consuming study of equivalent samples, is used in this study. The data is collected by means of a test and interviews. The test used in the research is a two-tier diagnosis test which decreases the negativities of multiple choice tests to the minimum and enables the determination of misconceptions with their reasons. The questions of the test are set by using the related studies in the literature area and misconceptions which are found out. The developed test has been applied to 31 eleventh grade students, 69 student teachers of chemistry and 82 student teachers of science. Besides individual interviews have been conducted with six chemistry student teachers, six science student teachers and three 11th grade students that come to a sum of 15. In order to find out whether there is a difference between the groups in terms of understanding the Chemical Bonding topic, one-way ANOVA has been applied to the points derived from the test results. The results of one-way ANOVA show that there is a statistically significant difference between the understandings of chemistry and science student teachers and grade 11 students concerning chemical bonding (p< 0,05). In other words, science student teachers have showed a lower achievement in comparison to both chemistry student teachers and 11th grade students. In addition, some misconceptions of student teachers and 11th grade students, which are not listed in the literature are determined. Depending on the results obtained some suggestions are given to teacher educators and researchers planning to study in this area.