Production of low-energy cements using various industrial wastes
Çeşitli endüstriyel atıklar kullanılarak düşük enerjili çimentolar elde edilmesi
  1. Tez No: 528042
  2. Yazar: OĞULCAN CANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Betonun çimento temelli çevresel etkisini düşürmenin ekonomik bir yöntemi çimentonun uçucu kül, doğal puzzolan v.b. endüstriyel atıklar ile kısmi ikamesidir. Üretiminde ihtiyaç duyulan fırın sıcaklığının PÇ için gerekenden 150-200°C kadar düşük olması ve klinkerinin daha kolay öğütülebilir olması kalsiyum sülfoalüminat(KSA) çimentolarını cazip kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı geleneksel malzemeleri uçucu kül, kırmızı çamur ve desülfojips gibi endüstriyel atıklar ile kısmen veya tamamen ikame ederek bu malzemelerin KSA çimentosunun mekanik özelliklerine etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
One economical method of lowering the cement related impact of concrete is partial replacement using industrial wastes like fly ash,natural pozzolan,etc. On the one hand its maximum kiln temperature being 150-200°C lower than that required for PC and higher grindability of its clinker make calcium sulfoaluminate(CSA) cements preferable. This study aims to produce CSA cement with partially or completely replace traditional raw materials with some industrial wastes such as fly ash,red mud and desulfogypsum and to investigate the influence of these materials on the mechanical properties of CSA cements.