Alüvyal ovalarda farklı fizyografyalarda gelişen toprakların arazi kullanım planlanması ve coğrafi bilgi sistemleri ile haritalanması: Aksu Ovası örneği
Land use planning and mapping with geographic information systems in different physiography units of alluvial plain: A key study from the Aksu plain, w of mediterranean ragion
  1. Tez No: 528041
  2. Yazar: OZAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hızla artan dünya nüfusu kentsel alanlara olan ihtiyacı arttırmış ve bu artış doğrultusunda tarım alanları hızlı bir şekilde tahrip edilmiş ve edilmektedir. Tarım alanlarının bu tahribatının önüne geçilmesi için özellikleri ortaya konulmalı ve kullanımları belirlenmelidir. Antalya ilinin Aksu ilçesinde bulunan Solak Köyü'nde yapılan bu çalışma tarım arazilerinin en uygun şekilde kullanılmasını amaçlamaktadır. 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar ile 1981-1982 yıllarına ait hava fotoğrafları, 2016 tarihli Sentinel uydu görüntüsü (10m), 2013 tarihli ortofoto (0,3m) görüntülerinden faydalanılarak yapılan bu çalışmada öncelikle alanın fizyoğrafyası belirlenmiştir. 3 farklı fizyoğrafyada gelişen topraklar 8 farklı seride değerlendirilmiştir. Detaylı toprak etütleri ve bu etütler doğrultusunda yapılan fiziksel, kimyasal ve morfolojik analizler sonucunda Toprak ve Arazi Sınıflaması Standartları Teknik Talimatı'na uygun bir şekilde Arazi Yetenek Sınıflaması yapılmıştır. Yetenek Ordoları, Yetenek Sınıfları, Yetenek Alt Sınıfları ve Yetenek Birimleri kullanılarak yapılan bu sınıflamada Solak Köyü arazileri işlenebilir tarım arazileri ordosuna dahil edilmişlerdir. İlk üç Yetenek sınıfında yer alan arazilerin birçoğunda ağır bünye ve drenaj problemleri ile karşılaşılmaktadır. Çalışmanın son aşamasından arazilerinin kullanımı hakkından öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing world population has increased urbanization population and urban areas; So, agricultural lands in the urban areas have been rapidly destroyed and degenerated. The properties of agricultural areas and their use should be determined in order to prevent land degradation. This work, which is carried out in the village of Solak, located in the district of Aksu in Antalya province, aims to use agricultural lands in the sustainable planning. In this study, firstly the physiography of the area was determined by using 1 / 25.000 scale topographical maps and aerial photographs of 1981-1982, Sentinel satellite image (10m) dated 2016 and orthophoto (0,3m) The soil developed in 3 different physiographic units were evaluated in 8 different sera. As a result of detailed soil investigations and physical, chemical and morphological analyzes carried out in accordance with these studies, Land Capability Classification was made in accordance with the Technical Instruction of Land and Land Classification Standards. In these classifications using Talent Ordnance, Talent Classes, Talent Subclasses and Talent Units, Solak Village villages were included in the machinable agricultural area. Most of the land located in the first three skill classes encounter heavy structure and drainage problems. The last step of the work was to make recommendations about the use of land.