Temas izolasyonlu hastada simülasyona dayalı eğitimin öğrencilerin özgüven ve memnuniyetine etkisi
The effect of simulation-based training for a patient under contact isolation on the self-confidence and satisfaction of students
  1. Tez No: 528082
  2. Yazar: ÇAĞLA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerine temas izolasyonlu hasta bakımına yönelik standart hasta kullanılarak verilen eğitimin öğrencilerin özgüven ve memnuniyetlerine etkisini araştırmak amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü' nde 2016-2017 öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören ''Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği'' dersini alan 30 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada öğrencilerin temas izolasyonlu hastaya bakım konusu hakkındaki bilgilerini değerlendirmek için amacıyla öntest uygulanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin (n=30) ilk performansları düşük gerçeklikli simülatör ile çalışırken öğrenci değerlendirme rehberiyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonrasında öğrencilere temas izolasyonlu hastaya yaklaşımla ilgili anlatım ve demonstrasyon yöntemi ile teorik eğitim verilmiştir. Araştırmaya katılan her bir öğrenci temas izolasyonlu hasta bakımına yönelik uygun senaryo eşliğinde standart hasta ile uygulama yapmıştır. Standart hasta ile yapılan uygulama esnasında video kaydı yapılmıştır. Uygulama tamamlandıktan sonra öğrencilerle 5'er kişilik gruplar halinde çözümleme oturumu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda tüm öğrenciler Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeğini uygulayarak uygulamaya yönelik memnuniyet ve özgüven değerlendirmelerini yapmıştır ve öğrencilere sontest yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk's'den yararlanılmıştır. İki bağımlı değişken arasındaki farklılık incelenirken Paired-t Testi kullanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this semi-experimental study was to investigate the effect of nursing student training on the care of a patient under contact isolation by using a standardized patient on the self-confidence and satisfaction of the students. The sample of the study consisted of 30 students taking the“Surgical Diseases Nursing”course during the spring semester of the 2016-2017 academic year at the Ankara Yildirim Beyazit University Faculty of Health Sciences Nursing Department. A pretest was applied to evaluate the knowledge of the students on the care of patients under contact isolation. The first performance values of the students while working with a low-reality simulator were evaluated according to the student evaluation manual. The students were then provided theoretical training both verbally and by using demonstration methods on the approach to the patient under contact isolation. Each student practiced with a standardized patient based on the appropriate scenario for care of the patient under contact isolation. This application on the standardized patient was recorded on video. An analysis session was then conducted in groups of 5 students. All students underwent a satisfaction and selfconfidence evaluation with the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale and then took a final test. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate the data. The difference between two dependent variables was investigated with the paired ttest. A p level of 0.05 was used as the significance level when interpreting the results.