Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yapılan olgularda dil lateralizasyonu ile korpus kallosum bütünlüğünün araştırılması
Relationships between language lateralization and CC dti metrics, tumor grade and tumors distance to language-eloquent-areas in glial neoplasms
  1. Tez No: 528083
  2. Yazar: GİZEM TİMOÇİN YIĞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARALAŞMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Primer glialkitleli olgularda dil lateralizasyonu ile korpus kallosumdaki (CC) Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) parametreleri, tümör evresi, dil merkezlerine yakınlığınınilişkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Glial kitleli 42 olgunun 1.5T MRG'dedil paradimleri çalışılan fMRG ve 64 yönlü gradient ile elde olunanDTG'leriretrospektif olarak değerlendirilmiştir. Fiber tracking (izleme) yöntemi ile CC'dan traktografi yapılmıştır. FMRG'de dil lateralizasyonuna göre üç grup (sol, sağ ve bilateral) oluşturuldu. Bu üç grubun CC DTG parametrelerinin, glial kitlelerin evrelerinin (evre 1, 2, 3, 4 ve düşük ve yüksek evre) ve kitlelerin dil merkezlerine yakınlığının ilişkisi ve glial kitlelerin evreleri ile DTG parametreleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Kruskal Wallis, Mann-Whitney-Uve Ki-kare testleri kullanıldı (anlamlılık değeri p ≤ 0,05). Tüm bu testler sadece sol hemisfer yerleşimli glial kitleler için de çalışıldı. BULGULAR: Dil merkezi sol lateralize olgularda trakt sayısı bilateral ve sağ olanlara kıyasla yüksek bulundu. Kitlelerde dilde bilateralite normal populasyona göre daha sıktır. Düşük evreli kitlelerde bilateralite oranı yüksek evrelere göre daha fazla bulundu. Dil merkezlerine yakın kitlelerde bilateralite daha sık izlendi. Tümör evreleri ile CC DTG parametreleri arasında ilişki bulunmadı. Benzer dağılım sadece sol hemisfer yerleşimli glial kitlelerde de izlendi. SONUÇ: Normal popülasyona göre tümörlerde dilde bilateralitenin sıklığı, dil merkezlerine yakın kitlelerde bilateralitenin artması interhemisferik reorganizasyonu ve plastisiteyi göstermektedir. Yaşam süresi uzun olan düşük evreli tümörlerde de bilateralite yüksek evreli tümörlere göre daha sık olup nondominant hemisfere reorganizasyonu ve plastisiteyi desteklemektedir. Dil merkezi halen sol lateralize olanlarda CC'dan geçen fibril sayısının fazla olması da CC bütünlügünün intakt ve hemisferik destrüksiyonun henüz az olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To search relationships between language lateralization and CC DTI metrics, tumor grade and tumors distance to language-eloquent-areas in glial neoplasms. MATERIALS AND METHODS: Total 42 patients with glial neoplasm were enrolled. Their fmri performed for language lateralization and DTI with 64-direction were retrospectively evaluated. Fiber tracking method was used for tractography of CC. Three groups were formed based on language lateralization (left, right and bilateral). We investigatedrelationships between these 3 groups and CC DTI metrics, grade of glial masses and tumors distance to language-eloquent-areas (nearby or remote) and relationship between grade of glial masses and CC DTI metrics.Kruskal Wallis, Mann-Whitney-U and Chi-square tests were used (p ≤ 0, 05). 26 of 42 patients had left hemispheric mass. All above tests were repeated for left hemispheric masses. RESULTS: Patients with left lateralized had highest CC tract number. In glial masses, language bilaterality was more common than normal population. Bilaterality in low grade tumors was found to be higher than high grade. In tumors nearby the language-eloquent-areas, bilaterality was more common.No relationship between tumor grades and CC DTI metrics was found. Similar distributions were observed for left hemispheric masses. CONCLUSION: Higher bilaterality in language dominancyin glial masses comparing the normal population and in tumors nearby language eloquent areassupport interhemispheric reorganization and plasticity. In low grade tumors with a longer life-span, bilaterality was higher than high grade, explaining interhemispheric reorganization and plasticity. Highest CC tract number in left lateralized group suggest intact CC integrity with limited hemispheric destruction.