Türkiye Cumhuriyeti bürokrat ve siyasilerinde görülen depresyon ve tükenmişlik düzeyinin incelenmesi
Investigation of depression and burn out levels in bureaucrats and politicians from the Republic of Turkey
- Tez No: 528116
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nde görev yapan bürokrasi ve aktif siyasette bulunan kişilerin depresyon ve tükenmişlik seviyesi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi gönüllülük esasına göre kolayda örneklem yöntemiyle belirli plan esasında seçilmiş, Türkiye'nin yedi bölgesinden bürokrat ve siyasilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Her bölgeden pilot şehirler seçilmiştir. Her bölgenin nüfusuna göre katılım oranı belirlenmiştir. Katılımcılara Beck depresyon ölçeği (BDÖ), Tükenmişlik ölçeği (MTÖ), araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu ve aydınlatılmış onam veri toplama araç olarak verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Depresyon ve sosyodemografik veriler arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Katılımcıların tükenmişlik ve depresyon oranı orta derecededir. Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan bürokrat ve siyasiler vatandaşları sağlıklı bir şekilde yönetmektedir. Bürokrat ve siyasilerin ruh sağlığı ülkeyi yönetebilecek kadar yerindedir. Türkiye Cumhuriyeti siyasası sağlıklı ruh haliyle yönetilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurumları sağlıklı ruh haliyle yönetilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşları sağlıklı ruh haliyle idare edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate of depression and burn out levels in actively working bureaucrats and politicians from the republic of Turkey. Data was collected from volunteers by convenience sampling method. The participants were Turkish bureaucrats and politicians from seven geographical regions. One city from each region was randomly selected and participation rate was determined with respect to regional population size. Socio-demographic questionnaire, Beck Depression Scale (BDS) and Maslach Burnout Scale (MBS) were applied to participants after gathering consent forms. A t-test and one way analyzes of variance were used for comparisons among groups. Results of this study showed that there was no statistically significant difference among gender, age, marital status, education and burnout level. There was no significant difference between depression and socio-demographic data. Participants' burnout and depression levels were moderate. Turkish bureaucrats and politicians administer their citizens in healthy way. The mental health of Turkish bureaucrats and politicians is enough to manage the country. Governmental organizations in the republic of Turkey were administered by mentally healthy bureaucrats and politicians.