Obez çocuklarda serum fibroblast büyüme faktörü-23 düzeylerinin biyokimyasal ve hormonal parametrelerle ilişkisi
Relationship between serum fibroblast growth factor-23 levels and biochemical and hormonal parameters in obese children
- Tez No: 528117
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Obezitenin insülin direnci, prediyabet ve dislipidemi gibi metabolik sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Bununla beraber, obezitenin serum fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23) düzeylerine etkisi henüz açıklığa kavuşmamış bir konudur. Amacımız; obez çocuk ve adölesanlarda serum FGF-23 düzeylerini ölçmek ve FGF-23'ün insülin direnci, prediyabet, dislipidemi ve diğer metabolik sendrom parametreleriyle ilişkisini ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamızın hasta grubunu obez olan 5-17 yaş (n=46) çocuk ve adölesanlar, kontrol grubunu aynı yaş aralığındaki sağlıklı çocuk ve adölesanlar (n=46) oluşturdu. Her iki grupta serumda FGF-23, α-klotho, Ca, P, PTH, ALP, 1,25(OH)2D3, açlık glikozu, insülin, C-peptit, sT3, sT4, TSH düzeyleri ölçüldü, HOMA-IR (Homeostasis model assessment of insulin resistance) değerleri hesaplandı. Obez gruba oral glikoz tolerans testi (OGTT) uygulandı, HbA1c ve serum total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserit düzeyleri ölçüldü, DEXA (Dual enerji X-ışını absorbsiyometri) yapılarak Z-skor değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is known to cause metabolic disturbances such as insulin resistance, prediabetes and dyslipidemia. In addition, the effects of obesity to serum FGF-23 levels have not yet been clarified. Our aims are to measure serum FGF-23 levels in obese children and adolescents; and to reveal the association of FGF-23 with insulin resistance, prediabetes, dyslipidemia and other metabolic syndrome parameters. Material and Method: The patient group included children with obesity aged 5-17 years (n=46) and the control group included healthy children in the same age range (n=46). FGF-23, α-klotho, Ca, P, PTH, ALP, 1,25(OH)2D3, fasting glucose, insulin, C-peptide, fT3, fT4 and TSH levels were measured in serum and HOMA-IR ( Homeostasis model assessment of insulin resistance) values were calculated in two groups. Oral glucose tolerance test (OGTT) was performed, HbA1c, serum total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, and triglyceride levels were measured, and Z-scores were calculated via DEXA (Dual energy X-ray absorbtiometry) in obese group.