Ahmed Günbay Yıldız'ın romanlarında gençlik sorunları
Youth problems in the novels of Ahmed Günbay Yıldız
- Tez No: 528131
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ahmed Günbay Yıldız, Türk edebiyatının yaşayan ve günümüzde en çok okunan yazarlardan biridir. Şiir, roman ve deneme türlerinde eserler vermiştir. Asıl yükselişini romanla yapmıştır. Şimdiye kadar kırk dört roman kitabı yayımlanmıştır. Ahmed Günbay Yıldız, romanlarında toplumsal sorunları inanç çerçevesinde işlemiştir. Toplumda yaşanan inanç ve ahlak boşluğunu romanlarında dile getirmiştir. Birçok romanında gençlik sorunlarını ve çözüm yollarını ele almıştır. Ahmed Günbay Yıldız, romanlarında gençlik çağında yaşanan başta inanç olmak üzere ahlaki değerler, alkol ve madde bağımlılığı, aile içi çatışmalar, yalnızlık, depresyon, aşk, ergenlik, kişilik, intihar, cinsellik, işsizlik, yoksulluk, narsisizm, yozlaşma gibi sorunları ele almıştır. Ayrıca romanlarında toplumu bilinçlendirerek gelecek nesillerin iyi yetişmesine önayak olmuştur. Çalışmamızın amacı Ahmed Günbay Yıldız'ın romanlarındaki gençlik sorunlarını belirlemek ve bu sorunların gençler üzerindeki etkilerini incelemektir. Gençlik sorunlarının ailevi, bireysel ve toplumsal yönlerini inceleyerek, toplumun bu sorunlara bakış açısını ortaya koymak da çalışmamızın amaçlarındandır. Ahmed Günbay Yıldız hakkında akademik düzeyde bir çalışmanın olmaması, bu çalışmayı ortaya çıkaran önemli bir nedendir. Hazırladığımız tezde öncelikle Ahmed Günbay Yıldız'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde bir araştırma yaptık. Ardından çalışmamızın diğer bölümü olan gençlik, gençlik sorunları ve gençlik romanları hakkında kısaca bilgi verdik. Sonunda da çalışmamızın ana gövdesini oluşturan, Ahmed Günbay Yıldız'ın ağırlıklı olarak gençleri konu aldığı ve onların sorunlarına çokça değindiği on beş romanını inceledik. İncelediğimiz romanlarda inceleme esnasında karşılaştığımız gençlik sorunlarını metne dayalı inceleme yöntemiyle ele aldık.
Özet (Çeviri)
Ahmed Günbay YILDIZ is one of the most widely read and living writers of Turkish literature at the present time. He has given Works in poetry, novels and essays. He made his real rise with novel. He has published forty-four novel books up to now. Ahmed Günbay refers to the social problems in the frame of faith in his novels. He gives vice to the belief and the morality gap in the society through his novels. He mentions youth problems and solutions in his many novels. Ahmed Günbay YILDIZ has dealt with problems in the youth such as moral values, alcoholism and substance abuse, family conflicts, loneliness, depression, love, adolescence, personality, suicide, sexuality, unemployment, poverty, narcissism, corruption. In addition, by raising the awareness in the society, he has been leading the next generations to grow well. The aim of our study is to find out the youth problems in the novels of Ahmed Günbay YILDIZ and to observe the effects of these problems over young generation. By observing the domestic, individual and social aspects of these problems; revealing the perspective of the society to these problems is also one of our aims. It is an important reason to reveal this study that there hasn't been an academic study about Ahmed Günbay YILDIZ. First of all, in the thesis we have prepared, we have done a research about the life, literary personality and works of Ahmed Günbay YILDIZ. Then, we gave brief information about youth, youth problems and youth novels, which are the other part of our work. In the end, we have studied fifteen novels, basis of our work, which Ahmed Günbay YILDIZ mainly focused on young people and often mentioned about their problems. We examined the youth problems that we encountered during the examination in the novels, by using the method of textual examination.