Retrieval of overlapped utterances after post overlap resolution phase in multi-party l2 discussion tasks
Çok katılımlı tartışma görevleri içinde örtüşme çözümünden sonra örtüşen sözlerin etkileşime yeniden katılması
- Tez No: 528132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Türk Yüksek Öğrenimi bağlamında görev temelli tartışma etkileşimleri içinde İngilizce dilini yabancı dil olarak kullanan öğrenenlerin etkileşim sırasında karşılaştıkları sorunlardan olan örtüşmenin çözümlenmesi sonrası, örtüşen sözlerin etkileşime yeniden katılması uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışma mikro-analitik olarak incelenmiş olup, çalışmada yöntembilime dayanan Konuşma Çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada incelenen veri Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü'nde birinci senelerinde olan öğrencilerin Sözel İletişim Becerileri 1 ve 2 derslerinde sınıf dışı olarak yürüttükleri tartışmaların ses kayıtlarından oluşan İkinci Dil Tartışma Çalışmaları Derleminden (L2DISCO) alınmıştır. Bu veri öğrenenlerin sene boyu kaydettikleri tartışmaları içermekte olup her bir tartışma grubundan 6 kayıt olacak şekilde toplanmıştır ve toplamda 58 saatlik veriye denk gelmektedir. Öğrenenlerin bu çok katılımlı tartışma görevleri sırasında örtüşme çözümlenmesi ardından bozulmaya uğrayan veya örtüşen sözleri etkileşime yeniden katarken kullandıkları etkileşimsel kaynaklar, konuşma çözümlemesi yöntemiyle verinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Öğrenenlerin bu uygulamalar yoluyla örtüşme sorununa çözüm buldukları ve konuşmaların karşı tarafa iletebildikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca uygulanan etkileşime geri katma yöntemi ile söz sırasında ve sözlerde meydana gelen bozulmalar da onarılmıştır. Bu uygulamaların, öğrencilerin bir dilin temelini oluşturan söz sırası alma düzenini öğrenmelerine katkı sağlandığı görülmüştür. Öğrenenlerin bu türden sorunlarla başa çıkma yollarını geliştirebilmesinde, tartışma görevlerinin önemli bir yeri olabileceği görülmüştür. Öğrenenlerin etkileşim esnasında örtüşen sözleri geri kazandırmak için oluşan durumlarla alakalı uygulamaları hayata geçirdikleri gözlemlenmiştir. Bu da görev tasarımının belirli dilsel kaynakları ortaya çıkarmakta önemli role sahip olabileceğini göstermektedir. Öğrenenlerin bağlamsal hassasiyetlerinden ortaya çıkan etkileşime geri kazandırma kaynakları çeşitli öğrenme olanakları yaratabileceği için, dil eğitimi ve öğrenme uygulamaları açısından bazı çıkarımlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates retrieval practices of overlapped utterances after post resolution phase of overlapping talk that is seen during interaction between L2 learners of English in Turkish higher education context. This data is analyzed with the micro analytic lens of CA, originated in Ethnomethodology. The data investigated in this study is obtained from L2DISCO (Sert, 2016; 2017a, 20017b) corpus which consists of recordings of out of classroom discussion tasks designed for the first year students in English Language Teaching as assignment for Oral Communication Skills 1 and 2 classes. This dataset involves discussion tasks that were recorded throughout the year and 6 recordings were collected from each group which equals with 58 hours of data. In this study, practices applied by the L2 learners and deployed while retrieving overlapped and impaired utterances after post resolution phase of overlapping talk in multiparty discussion tasks are revealed via analyzing data line by line using Conversation Analysis methodology. It is observed that learners find solutions for overlap and manage to deliver their talk to the other parties deploying these retrieving practices. Also, through retrieval of overlapped utterances, impairments in turns and utterances are repaired. It is seen that discussion tasks may provide opportunities for learners to experience and learn turn taking organization that lies at the heart of a language (Wong & Waring, 2010). In terms of providing solutions for learners to handle with overlapping talk during conversation, discussion tasks present invaluable moments and sequences involving these problematic situations. Learners were observed to deploy practices that are locally contingent on the emergent situations during interaction to retrieve overlapped utterances, which shows the significance of task design to elicit certain resources. The retrieving resources that emerged resulting from the context sensitive actions of learners may have also some implications for language education and learning practices as they can create learning opportunities.