Modeling the effects of irrigation by contaminated groundwater
Kirli yeraltısuyu ile sulamanın etkilerinin modellenmesi
- Tez No: 528138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÖHRE KURT, DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pompala ve gübrele yöntemi hem yeraltısuyunu kirlilikten arındırırken hem de tarıma yardımcı olabilecek bir prosestir. Biz bu çalışmada HYDRUS 1D ile yeraltısuyu modelleri yaparak Türkiye'de yaygın olan toprak tiplerinin hidrolojik özelliklerini derleyip Eskişehir, Adana, Şanlıurfa ve Düzce benzeri iklimlerde, pompala ve gübrele yöntemi için en çok gelecek vadeden koşulları bulduk. Çalışmamız bu teknolojinin Şanlıurfa benzeri iklimlerde 50 mg/L nitrat değerinde bile karlı olduğunu ortaya koydu (687 TL/yıl). Nitrojen sızıntı kaybı ise çoğunlukla kumlu topraklarda daha tehlikeli bulundu. Bundan sonra cypermethrin ve atrazin ile kontamine olmuş suyun sulamada kullanılmasını modelledik, aynı zamanda leonarditi de sorbent olarak bu prosese dahil ettik. Sonuçta sorbentle pestisitleri hem fiilen hapsedebileceğimizi, hem de 5'te, 10'da bir derişimlerine kolayca seyreltebileceğimizi bulduk.
Özet (Çeviri)
Pump and fertilize, while removing nitrate the groundwater, can also reduce nitrate and pesticide requirement. In this study, we constructed groundwater models via HYDRUS 1D for one-hectare maize field in prevalent soils in Turkey and Eskişehir, Adana, Şanlıurfa, Düzce climates in Turkey, assessed the most likely promising conditions for pump and fertilize, and found that even in 50 mg/L nitrate concentrations, this process is beneficial, especially in Şanlıurfa similar climates (687 TL/year). Nitrogen leaching loss were more in sandy soils. Later, we modeled the atrazine and cypermethrin contaminated water irrigation, with also using leonardite as adsorbent to facilitate controlled desorption of pesticides. We found that using leonardite, one can both effectively immobilize the contaminant or dilute its concentration to its 1/5, 1/10 of applied concentration.