Over rezervinin polikistik over sendromlu ve premenopozal hastalarda anti müllerian hormon ile belirlenmesi
Determination of ovarian reserve with anti-mullerian hormone in patients with polycysti̇c ovary syndrome and premenopausal women
- Tez No: 528137
- Danışmanlar: UZMAN ERGÜN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Over rezervi, oosit sayısı ve kalitesiyle ilgili olan, kadının reprodüktif potansiyelini yansıtan önemli bir göstergedir. Günümüzde artan infertilite oranları, over rezervi üzerinde yapılan çalışmaların sayısının da artmasını sağlamıştır. Halen over rezervinin tayininde daha iyi belirteçler bulmak için çalışmalar devam etmektedir. Bunlara örnek olarak; aktivin, folistatin, inhibin B sayılabilir. Son yıllarda ise AMH'un over rezervini belirlemedeki önemi gittikçe daha fazla anlaşılmaya başlanmıştır. AMH, preantral foliküllerin granulosa hücrelerinden salgılanan transforming growth factor ailesinden bir glikoproteindir. AMH'un siklustan bağımsız olarak siklus boyunca düzeyinin sabit kalması ve serumdaki düzeyinin preantral folikül sayısı ile oldukça korele olması nedeniyle over rezervi belirteçleri arasındaki değerini ön plana çıkarmıştır. Over rezervi çeşitli faktörlerden etkilenir. Yaşla birlikte over rezervinin azalmasına paralel olarak, serum AMH konsantrasyonları da azalmakta ve menopozdan sonra tesbit edilemez düzeye gelmektedir. Ayrıca obezitenin de over rezervinin azalmasında önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. Özellikle hastaları body mass indekslerine göre ayırarak aralarında over rezervi açısından anlamlı bir fark olup olmadığını araştıran çalışmaların sayıları son zamanlarda artmaktadır. Polikistik over sendromu (PKOS) reprodüktif yaştaki kadınların en sık görülen reprodüktif endokrinopatisidir. Polikistik overli kadınlarda da antral folikül sayısı ile serum AMH arasında paralel ilişki vardır. PKOS'lu hastaların gerek serum ve gerekse foliküler sıvılarındaki artmış AMH değerleri, immature oosit sayısının artışı ile birliktedir. Bu fazlalık folikül sayısının fazlalığından ziyade granülosa hücrelerinin sayısındaki artışla ilgilidir. Bu çalışmamızdaki amaç, over rezervinin azaldığını ve arttığını önceden bildiğimiz PKOS'lu ve premenopozal hastalarda, AMH'un over rezervini belirlemedeki değerini araştırmaktır. Aynı zamanda obezitenin over rezervine etkisini AMH ile araştırmak diğer amaçtır. Bu çalışmaya Rotterdam kriterlerine göre tanısı konmuş, yaşları 20-35 arasında olan 25 PKOS hastası; yaşları 20-35 arasında düzenli mensleri olan sağlıklı 25 kadın ile yaşları 40-45 arasında olan premenopoz dönemindeki 25 kadın olmak üzere toplam 75 kişi dahil edilmiştir. Oluşturulan bu gruplar arasındaki AMH farklılıkları ortaya konuldu. Ayrıca grup ayrımı yapılmadan hastaların BMI 'leri ile serum AMH düzeyleri arasındaki istatistiksel ilişki belirlendi. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, PKOS grubunun AMH düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek, premenopoz grubundaki hastaların ise kontrol grbuna göre daha düşük düzeylerde olduğunu bulduk. Ayrıca sadece BMI'ler göz önüne alındığında, BMI'in arttığında serum AMH değerinin azaldığını belirledik.
Özet (Çeviri)
Ovarian reserve is an important sign that is related to the number and quality of oocyte and that reflects the potential of a female's reproduction. The recent rise of the in fertility amounts has also caused a remarkable rise in number of the studies in this area. Studies are still being held to find better determinants for ovarian reserve. Activin, follistatin and inhibin B can be mentioned as examples for it. Recently, theim portance of AMH in determining ovarian reserve has been recognised more widely. AMH, which is secreted by preantral follicle's granulosa cells, is a glicoprotein from transforming growth factor family. Because of the cycle in dependent stability of AMH during the cycle and the correlation between its level in the blood and the number of preantral follicle its value among the ovarian reserves has gained importance. Ovarian reserve is affected by various factors. In parallel with the decrease of the ovarian reserve with age, AMH concentrations also decrease and after me no pause reach at a level that cannot be observed. Obesity is also thought to be an important factor for the decrease of the ovarian reserve. The number of the studies in which patients are categorized according to their body mass index and evaluated whet her there is a remarkable difference between them in terms of the ovarian reserve, has recently risen. Polycstic ovary syndrome (PCOS) is the most common reproductive endocrino pathology of reproductive women. There is a parallel relation between the number of antral follicle and blood AMH value in women with polycstic ovary. In PCOS patients the raised value of AMH in both the blood and follicular liquid is with the rise of the number of immature oocyte. This rise is more related with the rise of granulosa cells than the rise of follicle number. Our aim in this study is to search the importance of AMH in determining the ovary reserve, in the patients of whom we know about the decrease and increase of the ovary reserve beforehand. Our second aim is to search about the effects of obesity on over reserve. In this study there are 75 women and among them are: 25 PCOS patients aged between 20-35 who have been diagnosed according to Rotterdam criteria; 25 healthy women aged between 20-35 who have regular menstrual cycles; and 25 women aged between 40-45 who are on the pre-menopause period. Among these groups AMH differences have been stated. Also, the statistical relation between the patients BMI and their AMH values have been defined. The results of our study has shown that the level of AMH of PCOS group is higher than the control group and the premenopause group level is lower than the control group. When regarding only the BMI, it has been seen that with the rise of BMI, serum AMH value has decreased.