Negative bending of strain hardening curved beam in theelastoplastic states of stress
Doğrusal sertleşen malzeme davranışı gösteren eğri kirişin elastoplastik gerilme altında negatif yönde eğilmesi
  1. Tez No: 528158
  2. Yazar: GAMZE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dar dikdörtgen kesitli bir eğri kiriş göz önünde bulundurulmuştur. Kirişin basit eğilme altında kısmen plastik deformasyonu için düzlemsel gerilme ve düzlemsel gerinim analitik çözümleri yapılmıştır. Lineer sertleşen malzeme davranışı varsayılmıştır. Elastik ve elastik-plastik deformasyonların iki aşaması, Tresca akma kriteri ve ilgili akma kuralı kullanılarak incelenmiştir. Elastik, kısmen plastik ve artık gerilmeler hesaplanmıştır. Pozitif eğilme altındaki eğri kirişin elastoplastik eğilmesini içeren çalışmaların sonuçları literatürde yayınlanırken, artık gerilmeler hesaplanmamış ve yayınlanmamıştır. Bu çalışma, negatif eğilme durumu göz önüne alınarak yapılmış ve literatürde konu ile ilgili eksikler tamamlanmıştır. Ek olarak, literatürde verilen pozitif eğilme sonuçları, farklı lineer olmayan sistem çözüm teknikleri kullanılarak yeniden üretilmiş ve ilgili artık gerilmeler hesaplanmıştır. Elastik limit aşılmadığı sürece, kiriş elastik olarak deforme olur. Elastik limit aşıldığında, plastik deformasyon iç yüzeyde başlar (r = a ). Uygulanan yükün daha fazla artırılması, dış yüzeyde başka bir plastik bölgenin oluşmasına yol açar (r = b). Eğilme momenti daha fazla arttırılırsa, iki plastik bölge aradaki elastik bölgeye doğru ilerler. Pozitif ve negatif eğilme durumlarındaki gerilmelerin ve deformasyonun benzer davranış sergilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca, kiriş kesitindeki deformasyonun ihmal edilebilir derecede küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A narrow rectangular cross-section curved beam subjected to negative bending is considered. Plane stress and plane strain analytical solutions are derived for partially plastic deformation of the beam under pure bending. Linearly hardening material behavior is assumed. Elastic and two stages of elastic-plastic deformations are studied using Tresca's yield criteria and its associated flow rule. Elastic, partially-plastic and residual stresses are calculated. While the results of the studies in which elastoplastic bending of curved beam under positive bending has been published in the literature, the residual stresses have not been estimated and reported. This study is carried out considering the case of negative bending and provides the missing information in the literature. In addition, the results for positive bending given in the literature are regenerated by the use of a different nonlinear system solution technique and the corresponding residual stresses are evaluated. Beam deforms elastically as long as the load falls below the elastic limit. If the elastic limit is exceeded, plastic deformation commences at the inner surface (r=a). Further increase in the applied load leads to formation of an other plastic region at outer surface (r=b). As the bending moment is further increased, the two plastic regions spread into the elastic region. It is observed that the stresses and deformation in cases of positive and negative bending exhibit similar behavior. It is also observed that the deformation in the cross-section of the beam is negligibly small.