End-to-end networks for detection and tracking of micro unmanned aerial vehicles
Mikro insansız hava araçlarının tespiti ve takibi için uçtan uca ağlar
  1. Tez No: 528182
  2. Yazar: CEMAL AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mikro insansız hava araçlarının (mİHA) sayısı arttıkça, çok çeşitli tehditler gündeme gelmektedir. Bu yüzden, bu araçları tespit ve takit edebilen sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, mİHA tespiti için evrişimsel sinir ağı tabanlı uçtan uca nesne tespit modeli ile birlikte, özgün bir nesne takip mimarisi önerilmiştir. Tespit ağını eğitmek için yetersiz veri problemini çözmek adına, arka planı temizlenmiş gerçek imgeler kullanan geniş çaplı veri kümesi oluşturma yöntemi önerilmiştir. Oluşturulan veri kümesinin, iyi çalışan sinir ağları eğitmek için yeterli olduğu ve sistemin zorlayıcı ortamlarda çok çeşitli mİHA türlerini tespit ve takip edebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the number of micro unmanned aerial vehicles (mUAV) increases, several threats arise. Hence, there is a need for a system that can detect and track them. In this thesis, an object detection model based on convolutional neural networks for mUAV detection, and a novel end-to-end object tracking architecture are proposed. To solve the scarce data problem for training the detection network, an algorithm for creating an extensive artificial dataset by combining background-subtracted real images is proposed. It has been shown that the created dataset is adequate for training well performing networks and that the system can detect and track various types of mUAVs in challenging environments.