Osmanlının son döneminde yayımlanan Kürtçe dergilerde kimlik ve siyaset tartışmaları (1900-1920)
Debates on identity and politics in Kurdish journals of the late Ottoman State (1900-1920)
- Tez No: 528250
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Osmanlının Son Döneminde Yayımlanan Kürtçe Dergilerde Kimlik ve Siyaset Tartışmaları (1900-1920) başlıklı bu çalışmada, Osmanlı modernleşmesinin bir neticesi olarak çıkartılan Kürtçe süreli yayınlarda kimlik ve siyaset tartışmaları incelenmiştir. Keza bu yayınlarda yazarlar tarafından Kürt kimliğinin hangi araçlarla inşa edildiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda inşası gerçekleştirilmek istenen Kürt kimliğinin üzerinde etkili olan bu araçların nasıl kullanıldıkları gösterilmiştir. Ayrıca, mezkûr dönem Kürt siyasetinde ne oranda, neden değişim ve dönüşümün yaşandığı ortaya konulmuştur. Kürt yazarlar tarafından inşa edilmesi düşünülen Kürt kimliğinin ve siyasetinin milli kimlik kuramlarından Primordialist (Özcü) ya da Konstrüktivist (İnşacı) olan Modernist ve Etno-sembolcü (Kültürcü) kuramlarla, ne ölçüde, nasıl izah edilebileceğinin tartışması yapılmıştır. Bu kuramların yanı sıra Kürtçe dergilerde tahayyül edilen kimlik ve siyasetin izahatında Nuri Bilgin'in“Kolektif bellek, kimlik inşasında belirleyici olduğu kadar kimlik tarafından da belirlenendir”formülasyonunun önemli bir işlevi olup olmadığı irdelenmiştir. Sonuç itibariyle, 1900-1920 dönemindeki Kürtçe dergiler tarafından ele alınan kimlik ve siyaset tartışmalarının kuramsal okumalarla incelenerek nasıl bir portre çizdiğinin tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Debates on Identity and Politics in Kurdish Journals of the Late Ottoman State (1900-1920)”investigates identity and politics debates in Kurdish journals issued as a result of Ottoman modernization. Additionally, with the help of these publications the means by which Kurdish identity was built by the authors, has been located. This study also indicates how the instruments, which have influence on the objective construction of Kurdish identity, were utilized. Furthermore, the study analyzes the reasons and scale of the change and transformation in Kurdish Politics for the same time period. It also explores and discusses to what extent and how the Kurdish identity and politics shaped by Kurdish writers can be explained by national identity theories such as Primordialist (essentialist) and Constructivist natured Modernist and Etno-symbolistic. Beside these theories, it was examined whether the formulation of Nuri Bilgin,“Collective identity is significant to identity building, yet at the same time is defined by the identity itself”is functioning or not on clarifications of identity and politics imagined in Kurdish journals. As a result, in this study the debates on identity and politics during the period of 1900-1920 in Kurdish Journals are examined with theoretical readings to be able to determine how a portrait was drawn.